Hahaha, kegle er altså med g, og ikke j... Det var da den særeste sammenligning jeg længe har hørt.
Poulsen har jo bare opregnet pros og cons... I AGF er han det sikreste navn på holdkortet, kan fortsætte sin udvikling og derved med relativ stor sikkerhed bevare sin plads på landsholdet. I Lazio kan han komme til en større klub, tjene flere penge og få nogle Serie A kampe under bæltet, MEN - konkurrencen er langt hårdere, og ingen ligakampe = ingen landskampe. Ligeledes plejer man jo at sige, at ~½ år er hvad spillere bruger for at omstille sig til den nye fodboldkultur, og ikke mindst lære sproget.
Opsummeret:
Bliver han i DK - Mindre i løn, men fast spilletid og med stor sandsynlighed en plads i VM truppen.
Tager han til Italien - Højere løn, men langt, langt mindre chance for fast spilletid, problemer med tilvænning til kulturen og sproget, samt fortidens eksempler på folk der har taget springet for hurtigt.
Tror Poulsen er intelligent nok til at udskyde udlandsdrømmen et halvt år, og så komme med til Sydafrika. Store penge skal han nok få tjent før eller siden.