Snak

Mere indhold efter annoncen

BT: FCK sælger Pavlovic for 10 mio. kr.

søn 29. apr 2018
FC København sælger sin serbiske angriber Andrija Pavlovic til Rapid Wien for 10 millioner kroner, skriver BT.

Læs hele nyheden her
Måske den bedste nyhed den her sæson
10 mil tabt, sådan.
10 millioner?! Hvis man kan regne med at sladdermediets historie er sand, er det satme imponerende købmandskab.
Kan godt være de taber 10 mio over en 2 års periode, men med det niveau han har vist, synes jeg faktisk det er et rimeligt fornuftigt salg. Havde ikke troet på de ville kunne få den pris for ham, nærmere det halve. Fint salg, videre!
10 millioner?! Hvis man kan regne med at sladdermediets historie er sand, er det satme imponerende købmandskab.

Måske salget er bygget op som da FCM meldte ud omkring Sørloth salget? Altså 10 millioner in best case med alt bonus udbetalt?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeps ti mil tabt..
Hvorfor viderebringer Bold en dokumenteret usandhed ift. købsprisen på Pavlovic? Ståle udtalte i sidste uge, at købsprisen var mange millioner under de 20 mio., der florerer.
Tor egentlig ikke at det er usandsynligt at en spiller fra en fin klub og med et respektabelt scoringsgennemsnit er solgt for 10mio kr. Tror desuden også at hans købpris var tættere på 15 end på 20 så tabet er ikke 10mio.
Sidst men ikke mindst tror jeg faktisk at Wien har gjort et fornuftigt køb her og at de kan udvikle på Pavlovic´ kvaliteter (for dem har han) bedre end FCK kan.
Hvorfor viderebringer Bold en dokumenteret usandhed ift. købsprisen på Pavlovic? Ståle udtalte i sidste uge, at købsprisen var mange millioner under de 20 mio., der florerer.


10 millioner af 20 millioner er da også mange millioner?
København
tror ikke du forstod meningen med indlægget quaz.

Bold hævder, pavlovic blev købt for det dobbelt af 10 mio, vi må altså gå ud fra, at skribenten mener ca. 20.
Denne pris har ståle netop dementeret og sagt, at den er væsentligt for høj, og hævdet, at de ikke kommer til at tabe penge på pavlovic. Mon ikke de har betalt lige i overkanten af 10-12 og så lagt nogle pæne klausuler ift.scoringer,som han ikke rigtigt har indfriet.
Annonce