Redigerettirs 14. apr 09:18
Flere forskellige holdninger til denne.
Hvis man udelukkende benytter artikel-billedet, så ligner det jo et hiv i håret - og hvis reglerne foreskriver det så firkantet, som det lignede i kampen, så skal det jo give rødt, så er der ingen vej udenom, uanset hvor mildt eller hårdt det hiv var.
Den langsomme gengivelse af situationen kan dog godt vise et lidt andet billede - det kan sagtens ligne, at Martinez nærmest lige "spænder op" i kroppen i det at skal heade til bolden, og at han i denne bevægelse lige kortvarigt, men relativt uskyldigt, får fat i hårknolden på Calvert-Lewin. I dét billede kan jeg godt forstå, at udvisningen ser helt forkert ud.
I det store billede må det være de gældende regler, som skal granskes her - dommeren nævner i kampen, at det er ´violent conduct´ og hvis riv i håret, uanset situationen, for nuværende fremgår som violent conduct, så skal det også give rødt - og så er det reglerne, som man skal være sur på, ikke dommeren, da han reelt set ikke har et valg - og så skal det jo givetvis diskuteres, om sådan en situation reelt set er violent conduct, da det jo bestemt er tvivlsomt, om Martinez´ hiv kan/skal takseres som vold.
If I had the wings of a sparrow...
If I had the arse of a crow...
I'd fly over Pride Park tomorrow...
and shit on the bastards below!