Snak

Mere indhold efter annoncen

Capellas efter remis mod FCN: Vi kunne have vundet

man 12. sep 2022

Albert Capellas mener, at FC Midtjylland godt kunne have vundet kampen mod FC Nordsjælland, selvom det længe pegede i retning af et nederlag. 



Læs hele nyheden her
Vi kunne ikke have vundet noget som helst i den kamp.
skulle have tabt 4-0 og vi får det ene point foræret på vanvittigt vis af et VAR-team og en elendig dommer.
Heldigt for os, men horribel dommerpræstation.
Den lignede meget FCK’s kamp fcn var bare ikke skarpe , for ja tænker også fcn kunne og skulle have vundet meget større .
F.C.København
Hvordan kan den mand i sine fulde fem, komme med sådan en udtalelse efter VAR på skammelig vis forærede jer point?!

Jorden kalder overfladen hos capellas!
Du må hjem og se kampen igen, for som Kim og morfar så rigtigt skriver, så burde FCN have vundet med 2-3 mål. I det hele taget kan jeg slet ikke se hvad FCM kan bruge det her point til. De er stadigvæk 10 point efter FCN og de har, hvad, 2 sejre i 15 kampe eller sådan noget.
https://facebook.com/enchancetillasse/
Capellas har da rimelig god humor…
for at vinde skal man skabe chancer
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det Fjols er ikke træner i FCM ved årest udgang - du hørte det her først!!
Det kan han simpelthen ikke mene seriøst! De havde været svineheldige med at slippe derfra med et spinkelt nederlag. Han mener nok, at de burde have vundet, hvis man tæller den 12. FCM-spiller med. Han render i øvrigt rundt med navnet PUTROS på ryggen.
Hvis nu folk tog sig tid til at læse artiklen og citatet i stedet for overskriften. Capellas siger jo ikke noget forkert:
- Jeg er meget glad for, at vi fik pointet. Jeg er sikker på, at FCN-træneren mener, at de burde have vundet kampen, men vi kunne ligeså godt have vundet – men uafgjort er fair, siger Albert Capellas efter kampen mod FC Nordsjælland.

FCM kunne jo netop godt have vundet gårsdagens kamp, som egentlig var ret jævnbyrdigt, hvor hvert hold, i mine øjne, havde en halvleg hver.

Dette bakkes også op af statistikken:
Boldbesiddelse 46,8 - 53,2
Skud i alt 11 - 14
Skud på mål 4 - 5
Chancer skabt 9 - 10
Åbne chancer 2 - 1
xG 1,3 - 2,0
xG uden straffe er xG vel på 1,3 mod 1,2

I forhold til straffesparket, så er det helt på linje med tidligere kendelser. Bl.a. fik FCN tilkendt et lignende sidste runde, som var med til at sikre en sejr over AGF. Tidligere har FCM også fået tvivlsomme kendelser i mod sig pga. VAR. Det er tydeligvis noget der udligner sig henover sæsonen og så længe linjen er den samme, så er det lige for alle hold.
Jeg ved fandme ikke hvad der sker med trænere der bliver ansat i fcm?
De burde at have tabt med 3 - 0 ,
Tjah, hvis man ser på det nydelige spil og spillet med bolden så har han vel ret. Sådan har jeg også selv følt det efter mange FCN-kampe hvor FCN har haft nogenlunde samme spil med bolden.

Det handler dog mere om antal chancer og størrelsen på chancer og her burde FCM have tabt.

Det ser godt ud for FCN hvis man kan blive lidt mere kyniske og skarpe på chancerne samt såfremt man også formår at score på etablerede angreb mod hold der står lavt. Slutteligt skal man ikke have flere skader i forsvaret. Går de tre ting op, så vil jeg da tro på medaljer til FCN. Men det er nok alle tre ting der skal lykkes for at det er realistisk.
Annonce