Snak

Mere indhold efter annoncen
tja esbjerg har før fået en leje aftale istand med en ung chelsea angriber, han var så bare ikke god nok til at komme højere end andet holdet. men det vil sige chelsea allerede kender esbjergs setup og tja det kunne jo udnyttes til en lejeaftale med Morten kunne man forestille sig. han vil også have gode chance for spilletid da vi ikke har en eneste angriber der har bare lidt i højden så det kunne være et bud?
Blackburn EFB
Ja, Terry blev hentet til Chelseas ungdomsakademi som 14 årig.

Jeg kan ikke rigtig finde ud af, hvad jeg mener om mange folks altid råben op omkring hvor mange spillere et hold har fra eget akademi. Om man henter en spiller til sig som 15 årig eller 20 årig kan vel være det samme?

Da jeg var 14 år havde jeg gerne skiftet til naboklub, hvis blot jeg fik fodboldstøvler og et buskort gratis, og andre 14-årige er nok ikke anderledes. Man kan så diskutere, om det er mest usselt at lokke unge spillere nærmest gratis til ens ungdomsakademi, eller vente nogle år, og så betale de reelle ungdomsklubber nogle penge for deres træning af talenterne.

Mange taler om at nærmest halvdelen af Barcelonas hold er fra egen avl, men mon ikke stort set alle deres spillere fra ungdomsakademiet er hentet dertil i en alder omkring 14-15 år for nærmest ingen penge?
John Obi Mikel er det tætteste Chelsea kommer på en spiller af egen avl siden Terry, men det er i mine øjne ikke godt nok.

Jeg mener, at når man taler om at en spiller er af "egen avl", skal det være en spiller, som ikke har spillet seniorbold andre steder, før han er kommet til klubben, men denne definition kan trods alt i mine øjne gradbøjes ligesom så meget andet.

Chelsea har i det seneste årti opbygget en imponerende talentmasse, men desværre har ikke ét eneste af disse talenter slået igennem på førsteholdet og er blevet til en spiller af "egen avl".

Det er synd, at så mange talenter bliver spildt i en klub, der ikke tør satse på dem, så de kan tage det sidste skridt og blive en del af førsteholdet.
http://www.paulgraham.com/disagree.html
Jon Obi Mikel; tæt på egen avl?????? Forklar venligst nærmere, for det giver INGEN mening mand. Du modsiger dig selv, big time.
applause, kun messi er hentet i alderen 13.
Banned af en korrupt moderator . Bold.dk mods-team er en flok tøser med tungen langt op i røven på PL-fans
Han bør da udlejes ligesom Bentner blev fra Arsenal! Se hvor der har ført hen!
Annonce