Snak

Mere indhold efter annoncen

Chelsea får betinget transferforbud og kæmpe bøde

man 16. mar 14:18

Chelsea er blevet givet en stor bøde, mens de ligeledes har fået et betinget transferforbud efter at have brudt økonomiske regler under Roman Abramoviches tid som ejer.



Læs hele nyheden her
Lidt af en bombe, wow. Godt vi slipper med skindet på næsen på førsteholdet og at det kun gælder akademiet. For mig ingen alarm da vi i forvejen har fået indkøbt en hulens masse ungt talent og ikke har behov for mere potentiale men i stedet bevist erfaring for at rykke førsteholdet til næste niveau.
Virkelig en bøde der batter... den må ramme Chelsea hårdt!

Men så kan man vel næsten regne ud hvad bøde City får.
Crime pays
Det er vel en fair straf, nu hvor den nye ejerkreds har spillet med åbne kort. Det er vel det eneste positive som man kan sige, at de har bidraget med.
Yderst billigt sluppet
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
"Crime pays"

Well, omvendt har det da, fornuftigt nok, betalt sig for det nye ejerskab, at spille med åbne kort.
https://kortlink.dk/sudv
Men så kan man vel næsten regne ud hvad bøde City får.

Tror du, at Man City selv vil indrapportere "fejl" i regnskabet?
Hest
Fuldstændig til grin og ligegyldig straf.

Sheffield W har skidt økonomi grundet dårligt lederskab og de straffes med -15 point.

Chelsea har haft en ledelse som bevidst har snydt og omgået regler, værsgo en lille bøde og en evt sanktion mod et ungdomshold.

FA er simpelthen så råddent
Nu er det svært at afkode, om der bliver brugt ironi ovenfor... Men en bøde på 10 mio pund er vel ikke katastrofalt for en klub, der har ugentlige spiller-udgifter, der ligger lidt over det beløb.
Tror du, at Man City selv vil indrapportere "fejl" i regnskabet?


Nej. Og det handler ikke om Chelsea som sådan. Men om at reglerne i England er alt for vage. Det kan jo åbenlyst betale sig at snyde. Leicester som alt alt for sent for en point straf for at bryde PSR reglerne. Hvis de havde fået straffen, da de begik den, så var de ikke rykket op i PL. Der findes jo masser af eksempler på "kreativ bogføring". Man kunne også kalde det hvad det er - gement snyd. Men det kan jo betale sig. Den straf Chelsea lige har fået er jo ligegyldig.
Annonce