Snak

Mere indhold efter annoncen
Savo

Ok nok mere mig der tog din mening lidt forkert :)
CFC - Fan since Dennis Wise! 19/5-2012, A day never to forget.
@Schmitte

Det må da også være at forvente, når Abramovich har spenderet så mange penge på Chelseas ungdomssystem.

Jeg sidder nu og kigger på Chelseas ungdomshold og jeg kan da se at de helt store profiler som Feruz, Christensen og Ake allesammen er kommet til klubben i nyere tid og ikke kan ses som ´rigtige Chelsea-drenge´

Det er ca. halvdelen af holdet som har spillet i Chelsea siden før u12 niveau. Kun en spiller har spillet i klubben altid, resten er blevet hentet i diverse småklubber rundt om i England. Det er faktisk overraskende lidt som er lokale London drenge.
København
At kalde Christensen for profil allerede nu er vidst at tage munden for fuld ;) dog er han først hentet i år.
Så du mener ikke at der ligger noget udviklingsprojekter fra en klub med spillere på 11 år og derunder...?

Jamal - U13, Beeney - U 12, Pappoe - U12, Alex Davey - U11, Nditi - U13, Loftus-Cheek - U8, Kevin Wright - U10, John Swift - U14, Lewis Baker U10, Boga U12

af andre er der bl.a:
Todd Kane - U8, Chalobah - U 12, Sam Hutchinson - U11, Josh Mceachran - U8.

Dog har du ret i en Ake som er hentet i Feyenord samt en Feruz i Celtic er profiler som er hentet i en sen alder. Dertil kan du også lægge Musonda brødrene - hvis vi snakker det hold der er pt. m.fl. Dog er jeg ikke enig i at man ikke skaber nogen selv.
CFC - Fan since Dennis Wise! 19/5-2012, A day never to forget.
Godt nok et mærkeligt hold Aston Villa har.
Deres førstehold rykker ud af PL, mens deres ungdomshold vinder Next Gen turneringen...

Måske man skulle prøve ungdomsholdet af i PL ;)
Brøndby og Chelsea
Jeg vil nu gerne kalde Christensen en profil, selvom det er med rødhvide øjne. Han er blot 16 år og går uimponeret ind på u19-niveau og har været en af de første på holdkortet under hele tuneringen.

Men intet ondt i det, det er de færreste af de engelske storspillere som kommer op igennem de store klubber, da de jo selvfølgelig har økonomien til at hente endnu større talenter fra alle verdens lande. De engelske klubber lægger ikke særlig meget vægt på nationalitet når det kommer til talentudvikling, man går ikke særlig langt for at fremme egne og lokale spillere når der findes bedre i andre lande.
København
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er ca. halvdelen af holdet som har spillet i Chelsea siden før u12 niveau. Kun en spiller har spillet i klubben altid, resten er blevet hentet i diverse småklubber rundt om i England. Det er faktisk overraskende lidt som er lokale London drenge.

Du kan jo kigge på La Masia eller De Toekomst, og her er det jo samme tendens, der gør sig gældende.


quaz
Han har bestemt imponeret og flere sammenligner han allerede med Terry. Dog er han ikke profil på U19 (nextgen) og U21 - ikke endnu i hvert fald. MEN et tydeligt talent er der i hvert fald hvor man da også skal huske at han er med på et niveau med spillere årgange over ham selv
CFC - Fan since Dennis Wise! 19/5-2012, A day never to forget.
Chelsea er uden tvivl i samme pulje som La Masia, De Toekomst, La Fabrica etc. Det handler mere om at videreudvikle spillere, hvilket gør at man måske ikke ser lige så mange spillere fra lokal området.

Det er slet ikke for at afkreditere Chelsea overhovedet, jeg har bare en pladderromantisk forelskelse i akademier som Aston Villas, som går benhårdt efter at udvikle lokale/britiske spillere.
København
Og ift. at hente spillere i andre lande ses (oftest) hos de store klub da det er nemmere for dem at lokke samt fremtidsudsigter - evt. ved salg eller ved førstehold
CFC - Fan since Dennis Wise! 19/5-2012, A day never to forget.
Er heller ikke for at tage noget fra Aston Villa da de har et virkelig talentfuldt hold af det jeg så i Nextgen hvor det også var fuldt fortjent at de vandt hvorunder de også efter min mening slog favoritterne (Sporting) to gange.
Andet kender jeg heller ikke til deres ungdom så mere vil jeg ikke kommentere på dem :)
CFC - Fan since Dennis Wise! 19/5-2012, A day never to forget.
Annonce