Snak

Mere indhold efter annoncen
Sv: Chelsea ydmygede Mourinhos United

Siger en Bayern fan der lige har købt verdens dyreste teenager?

Har en Bayern fan købt verdens dyreste teenager?

;o)

hahaha klasse :)

Der er for øvrigt ingen United fans jeg har set , der mener det er fint det som foregår på banen og det er for øvrigt heller ikke det som diskuteres...Alle jer der ikke lige synes United er verdens fedeste klub har det med at blande Pogbas pris ind i hans præstationer, og når vi så påpeger at det med prisen er lidt ligegyldig for hans præstationer på banen så mangler vi fokus????


Jamen det er jo helt til grin. Hvad er Manchester United først og fremmest?

Og har Bayern købt Renato for 750 mio.?

Martial er blevet købt for cirka 600 mio. Så hvor er du vil hen med din argumentation?
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Jamen det er jo helt til grin. Hvad er Manchester United først og fremmest?

............Og har Bayern købt Renato for 750 mio.?

Martial er blevet købt for cirka 600 mio. Så hvor er du vil hen med din argumentation? .............................

At Bayern også køber spillere til en eller anden form for pris nogen gange billigt (vi fik Zlatan på en fri transfer) og nogen gange til en pris der måske synes lidt over det vi mener ville være rimeligt. (Vi måtte smide 900 mill for Pogba)

Min argumentation er såmænd bare at en pris på en spiller ikke betyder andet end at den klub der køber ham rigtigt gerne ville have ham, og at den klub der har solgt ham, rigtigt gerne have villet beholde ham og det er sådan set så lang den geds skæg er barberet.

Derudover siger jeg at der efter min bedste overbevisning ikke findes spillere der rent spilmæssigt er hverken 500,600 eller 900 millioner værd.

Derfor må prisen altså retfærdiggøres ud fra nogle andre parametre og det bliver de jo så også.
@ Muggedreng

Jeg forstår nu udmærket betydningen af branding, og at det betyder rigtig meget for fodboldklubber idag. Jeg holder dog fast i, at det intet nytter hvis de mange brugte penge ikke udmønter sig i gode resultater på banen. Så kan de sælge nok så mange trøjer, men jeg kan love dig for, at tilhængerne på et tidspunkt vil få nok, hvis den trend fortsætter.

Tag blot et kig på red cafe, altså Uniteds eget fanforum. Der skal jo ligesom komme resultater ud af det, det er en fodboldklub vi taler om, og ikke et reklamebureau. Det virker det til at du og andre glemmer, når I meget gerne vil fremhæve alt andet end resultaterne, som i sidste ende er det eneste der tæller.

Desuden er det ikke korrekt mht Real Madrid, de trak sig i Pogba handlen. Når selv Real Madrid trækker sig, så viser det blot, hvor langt ude en handel er.
Mugge:

Du svarede ikke på mit første spørgsmål.

Hvad er United først og fremmest?
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
@kan svare på begge ovenstående indlæg


Hvad er United først og fremmest?

Du vil gerne have mig til at sige det er en fodboldklub, (Ikke) men det var jo slet ikke det debatten gik på til at starte med.

Hele udfordringen opstår fordi alle jer "ikke" united fans bliver ved og ved at blande en købspris på en spiller ind i præstationerne på banen. Der er det jeg siger at en pris er intet andet end et tegn på hvor meget den der køber vil have og hvor lidt den som sælger vil af med.

Jeg har meget fokus på at Pogba ligesom alle andre i de røde djævles trøjer på banen skal præstere og kæmpe så de spytter blod, men det er altså ikke pga. 900 millioner, det er pga. jeg gerne ser min klub vinde pokaler og titler.

Det er rigtigt at Real trak sig, men det var jo først efter de var blevet outbiddet.
Muggedreng:

Netop. De er en fodboldklub. Altså at de køber spillere til at vinde kampe. Så kan det godt være, at de spillere man køber kan hive penge hjem på andre måder, og det er også fint nok, men man køber jo ikke spillere for at kun at hive trøjesalg hjem.

Og hvis det er tilfældet, så har man da virkelig solgt sine værdier og som ikke går op i andet end hvor rig man kan blive.

Jeg har meget fokus på at Pogba ligesom alle andre i de røde djævles trøjer på banen skal præstere og kæmpe så de spytter blod, men det er altså ikke pga. 900 millioner


Hvornår er prisen så vigtig, hvis det ikke er på grund af evner?
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Annonce