Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu har Cellino jo så solgt sine sidste 50% og man må sige at Andrea R. Allerede har vist han vil investere. Ellers er jeg enig. Wood har jo så sagt at han bliver i Leeds en sæson mere fordi han føler det er den rigtige klub og synes han skylder dem en sæson mere - men der er jo altid så meget snak så som dette. Jeg synes Monk har spillet fallit ved at sige op, men tilbuddet fra angiveligt Norwich var nok for godt. Synes han gjorde det fint men kunne ikke takle det til sidst med Pontus´ ultimatum samt modgang i eget spil og mht. point når det virkelig var så tæt på at vi fik den playoff. Op på hesten igen. Vi skal nok komme op!

MOT
Det er det tætteste Leeds har været på en PO plads, siden de rykkede op i 2010/11. Så kan nu godt forstå de er skuffede, det kan vel kun være en PL klub som kan få Monk til at droppe Leeds.


Ikke korrekt. Vi har kun 3 points fra Playoff i 2011.. Mod de 5 points i år.
http://www.bold.dk/fodbold/england/championship/2010-2011/

Mht. Monk så ville han forleden dag meget gerne blive i Leeds og det spændende projekt man har gang i.
Enten har han fået et tip om at en PL-klub vil hente ham eller også vil han forlade fodbolden.
Leeds supporter siden 1995 (Desværre kun 4 livekampe indtil videre) Sept. 1998 PL Tottenham - Leeds 3-3 Aug. 2002 PL Leeds - Man City 3-0 Marts 2008 L1 Leeds - Bournemouth 2-0 Marts 2008 L1 Leeds - Cheltenham 1-2 ALAW - MOT

Jeg kan godt forstå han skrider.

Wood og Pontus har været klubbens klart bedste spillere gennem sæsonen.
Wood bliver helt sikkert solgt og der hersker i øjeblikket tvivl om hvorvidt Pontus-handlen overhovedet var lovlig. Skulle den være problemfri, er Southampton yderst interesseret i at hente ham.

Hvis man samtidig medregner, at siden Bates-regimet tog over, har det været traditionen at transferindtægter ikke blev geninvesteret i spillertruppen - en tradition Cellino gladeligt overtog - Ja, så står Monk i en situation, hvor han kan miste sine bærende spillere og ikke forvente at få dem erstattet, hvilket formentlig ville betyde en dårlig start på næste sæson og en fyring til følge.

Fremfor en plet på CVet, har Monk nu mulighed for at byde ind på nogle af de ledige trænersæder i engelske klubber, der tilbyder bedre handlemuligheder til manageren.

MOT



Indtil andet er bevist så tror jeg Randrizzani vil investere i spillere.
Kunne i øvrigt være fedt hvis vi kunne cashe omkring £15M gerne med add-ons ind på Wood.
Leeds supporter siden 1995 (Desværre kun 4 livekampe indtil videre) Sept. 1998 PL Tottenham - Leeds 3-3 Aug. 2002 PL Leeds - Man City 3-0 Marts 2008 L1 Leeds - Bournemouth 2-0 Marts 2008 L1 Leeds - Cheltenham 1-2 ALAW - MOT
Hvad var så det imponerende?

Altså, hvis de ikke spillede ´attraktivt´ og heller ikke vandt nok til at opnå oprykning eller play-off?


At vi overhovedet har kunnet spille med om at komme i play-off er i sig selv en overraskelse.

Det måtte have været anset som en god sæson såfremt det lige akkurat var blevet til at man kunne snige sig ind i top 10.

Monk fik Leeds helt op og snuse til toppen, og det var kun en dårlig afslutning som gjorde at det ikke blev til noget.

Håber det besvare dit spørgsmål.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Videre, det er altså bare Garry Monk, han kan da erstattes af noget bedre.
Super skuffende han smutter. Synes han har gjort et fantastisk stykke arbejde, hvor han har rykket dem tæt på oprykning. Klubben mangler stabilitet
Hvis aben ikke vil Leeds, så skal hans sgu også ud på røv og albuer.
Der er andre gode managere derude der gerne vil prøve kræfter med en af Englands største klubber.
Aner bare ikke hvem. Er meget skuffet!
Med de tiltag der allerede er gjort, så er der nok ingen tvivl om, at der vil blive hentet en bedre erstatning ind for Monk.
Ser gerne Ranieri blive den næste og så må han gerne blive i mange år ;)

Spillertruppen vil helt sikkert også blive bedre og bredere til den nye sæson !

MOT
Leeds United 4 Ever Marching On Together !
Annonce