Som VB-mand synes jeg godt nok, at det er svært at være lige så optimistisk som CS.
Inden sæsonen startede følte mange VB’ere, at der vajede nye vinde i VB; nye, lokale ejere og en tilskuerinteresse ud over det sædvanlige.
Og det skulle være så godt, men så blev det faktisk så skidt, hvilket hovedsageligt skyldes nogle bemærkelsesværdige ledelsesmæssige beslutninger. Her kan der peges på at hente flere “afdankede” spillere som fx CS, Hjulsager, Duelund og ikke mindst Lasse Nielsen. Personligt havde jeg svært ved at forstå CS og LN, men det var nu engang en sportslig beslutning, som man godt kunne forsvare.
Hvad der imidlertid er svært at forsvare er genansættelsen af Prelec. Af alle (tidligere VB-) trænere, man kunne have valgt, var han dog den mest mærkværdige beslutning. Jeg havde gerne set Kielstrup, da han ikke bare én gang, men hele to gange havde reddet klubben helt mirakuløst. Alligevel blev han forbigået. Nuvel, man ville give Kielstrup tid til at udvikle sig som træner, og det kunne såmænd give fin mening… indtil man ansatte Prelec igen! Det er denne beslutning, som gør, at jeg har svært ved at tro på, at ledelsen i VB er opgaven voksen. For det første var det efter min mening at pisse Kielstrup op og ned ad ryggen (og han skulle da også lige have betænkningstid mht at være assistent for Prelec). For det andet var det svært at se, hvad det var ved Prelec’ tilgang, der var så appellerende. Hverken kønt spil eller imponerende pointhøst øgede jo ikke ligefrem forståelsen for ansættelsen.
Det var som om (og det er en personlig holdning), at ledelsen mente, at det havde været bedst, hvis Kielstrup ikke havde reddet VB i sommeren 2025, for nu havde man lagt en plan for VB, og den indbefattede en nedrykning og en omstrukturering. En omstrukturering, som man angiveligt og til dels øjensynligt ikke har magtet som Superliga-klub. Måske VIL man med djævelens vold og magt omstrukturere i Betinia-ligaen, da det var den oprindelige plan? Det passer i hvert fald fint med de manglende transfers i vinterpausen, hvor man kun fik svækket holdet. Måske man i ledelsen havde givet op?
Til næste sæson står VB efter min mening et markant ringere sted end i starten af denne sæson. Blok E bliver færre og færre, tilskueretallet bliver generelt lavere og det bliver svært at undgå endnu en større udrensning i truppen. Vekic, Velkov, Hjulsager, Duelund, Bach, GG, og til dels Flø er interessante for andre klubber, Lund og Enggård skal hjem til Norge efter endt lejemål, og van Bruggen, AK, Hetimi, Duin ligner også nogle, der ikke har en fremtid i klubben. Så skal ejerne op med læderet, og det var jo ligesom ikke det, der var strategien ved overtagelsen. Og hvem har egentlig lyst til at spille for VB, sådan hånden på hjertet? Hvorfor skulle man vælge VB frem for Esbjerg, Kolding, Hvidovre, Horsens, AaB og Silkeborg/Fredericia?
Hvis man skal nævne et (lille) lyspunkt, så må det trods alt være hjemmepublikum. Selv om antallet falder, så er det faktisk imponerende, at der stadig kommer så forholdsvist mange, når man tager stillingen i betragtning. Et hjemmepublikum, der nærmest fortjener en medalje for deres tålmodighed og som er ufatteligt nøjsomme; “bare spillerne gider i dag”.
Det er fint, at CS er optimistisk på den lange bane, men det er jeg ikke. Faktisk mener jeg, at der trækker sig sorte skyer over VB, for der bliver i den grad betalt for fortidens synder.