Snak

Mere indhold efter annoncen
Højlund har ikke vist noget på landsholdet. Hovedparten af hans mål er lavet mod middelmådige modstandere.

Hvad er det for noget ævl? Manden har scoret 13 landskampsmål i 34 kampe. Han scorede mål imod alle modstanderne i kvalifikationen. Han kan jo ikke score imod hold vi ikke møder - trods alt! For han scorede immervæk også hjemme mod Portugal tidligere på året (2025).

Der er ikke ret mange danske angribere der har leveret bedre på det danske landshold end Rasmus Højlund. Udover 80´er holdet er det vel kun Ebbe Sand, Jon Dahl og Nicklas Bendtner (Og Brian Laudrup hvis man vil kategorisere ham som angriber på landsholdet).
Silkeborg IF
Ja det kunne være spændende med 2 angribere på landsholdet. Højlund og Osula. Den bedste tekniske angriber DK har pt er Dolberg, men desværre er der andre ting ved ham som trækker ned og derfor ikke viser sit talent, desværre.
Af de 13 mål er de 9 lavet mod Finland, Kazakstan, San Marino, Belarus og Slovenien, alle middelmådige modstandere. 2 mål mod Grækenland og 1 med Skotland. To hold der ikke er toppen. Kun et mod et tophold, Portugal.

I Napoli har han i denne sæson lavet 7 af 12 mål mod de fem bundhold.

Han laver ikke mål ved slutrunder og store hold.
En del af det skyldes jo at skal klare alt for meget selv offensivt mod de bedre nationer, og samtidig arbejde defensivt.
Er enig i at Højlund ikke er en målmaskine, men det kan han forhåbentlig blive. Han gør hvert fald mange ting rigtigt pt.
Håber Napoli får en mere offensiv spillestil næste sæson, så skal han nok få lagt nogle mål på.
Af de 13 mål er de 9 lavet mod Finland, Kazakstan, San Marino, Belarus og Slovenien, alle middelmådige modstandere. 2 mål mod Grækenland og 1 med Skotland. To hold der ikke er toppen. Kun et mod et tophold, Portugal.

I Napoli har han i denne sæson lavet 7 af 12 mål mod de fem bundhold.

Han laver ikke mål ved slutrunder og store hold.


Nu spiller vi jo altså også generelt flere kampe imod små hold - og scorer generelt flere mål imod små hold end store. Du vil jo kunne lave samme argument med Erling Haaland, hvis du ønsker det.

Faktum er at han i de 34 kampe kun har spillet 393 minutter imod hold som Kroatien, Frankrig, Spanien, England og Portugal. Det har kastet 1 mål af sig i de her ca. 4 kampe (Målt på minutter). Hans snit er ca. 1 mål hver 3. kamp, så det er jo ikke fordi han statistisk set kun kan score mål mod dårlige hold. Men det da klart at han scorer flest mål imod de hold hvor vi skaber flest chancer. Det kan enhver idiot vel regne ud.

Erling Haaland har scoret 55 landskampsmål i 49 kampe, men kun 5 imod "store modstandere" som Spanien, Holland, Italien, Schweiz, Serbien og Tjekkiet (9 kampe). Norge har nærmest notorisk spillet imod ringe modstandere med til sammenligning med Danmark.

Til gengæld har han scoret 42 mål mod Nordirland, Rumænien, Luxembourg, Letland, Gibraltar, Armenien, Cypern, Georgien, Kosovo, Kazakhstan, Moldova, Israel, Finland, Slovenien, Slovakiet og Estland.

Rasmus Højlund har scoret mål imod Chelsea, Juventus, Sporting, Milan, Fiorentina, Genoa, Cremonese, Lecce, Verona, Pisa og Udinese i denne sæson. Han har så også lavet assists mod Milan, Roma, Como, Atalanta, Parma, Bologna, Pisa, Cremonese. Så det er ganske enkelt noget fordrukkent bullshit du lukker ud. Han har også tidligere scoret mål imod Bayern München, Athletic Bilbao, Tottenham, Lazio, Newcastle, Aston Villa, FC Porto, West Ham, Brighton, Wolves, Galatasaray, Dinamo Kiev, Salzburg, Sivaspor, Brentford, Nottingham Forest. Så han har statistisk set scoret en ganske pæn mængde mål imod rigtigt stærke, stærke og middelstærke modstandere.

Du har helt ret i at "han laver ikke mål ved slutrunder". Men han har så immervæk også kun spillet 290 minutter ved slutrunder. Haaland har sjovt nok heller ikke en masse slutrundemål under bæltet. Højlund har så til gengæld scoret 12 mål i gruppespil til kval til slutrunder i 13 kampe, hvor han sjovt nok ikke rigtigt scorer mål i træningskampene uanset om det er mod Finland, Congo, Nordirland eller Lithauen...

Det er med afstand det bedste en dansk angriber har leveret i mange år.
Silkeborg IF
Synes nu Højlund har vist rigeligt på landsholdet. Men Froholdt er jo helt væk på landsholdet. Den portugisiske liga er en komplet joke.

Lad nu vær med det der. Den portugisiske liga er ikke nogen joke, det er en teknisk stærk liga, hvor tre omtrent lige gode hold, som rent faktisk spiller fodbold, kæmper om mesterskabet.

Sammenlign det med den danske liga, hvor topholdene ikke tør træde på speederen, så snart de møder et top5 hold på udebane.

Og kig på de spillere den portugisiske liga har leveret til de største ligaer i Europa historisk såvel som de seneste år.

Der er ikke nogen der kritiserer Hjulmand for at spille i Sporting. Hvorfor kritisere Froholdt for at spille for de portugisiske mestre?

At Froholdt “sejler” på det danske landshold kan ligesåvel handle om, at landsholdet konsekvent har spillet med to seksere siden Delaney stoppede og lagt taktikken derefter. Man har ikke prioriteret at spille en otter ind, og man aner ikke, hvad man vil med Froholdt på banen. Han bliver bare sat ind og får at vide, at han skal løbe. Løb, Victor, så ser vi, hvad der sker.
"... once more it's all about defeating our own demons. Always with the demons. Tottenham's greatest adversary is Tottenham."
Annonce