Snak

Mere indhold efter annoncen
Selektiv hukommelse.

Som jeg skrev til dig før SÅ STARTEDE DET ET ÅR FØR HAN FORLOD BARCA. Det er meget simpelt og du får ikke lov til at ændre på samtalens indhold. Fokus!

Pep blev smadret ud af Spanien i det sidste år. Han endte 9 point efter Real Madrid og tabte også det indbyrdes og sidste El Clásico på Camp Nou og så var det slut for Guardiola i Spanien.

Så hans dårlige statistik mod Real Madrid startede et år før han forlod Barca. Ikke efter han forlod Barca. End of thread/


Snak om selektiv hukommelse.

Han stats som træner for Barca vs Real Madrid var

9-4-2 på tværs af alle turneringer.

Hans samlede statistik er

14-7-8 efter dagens kamp. Så altså 5-3-6 efter han forlod Barca
LosBlancos den rekord er jo egentligt ikke en dårlig ting.

Guardiola har følgende stats som City træner mod Madrid:

4 sejre
3 uafgjorte
6 nederlag

Guardiola har rekorden fordi han har gjort det så godt at han har fået lov at sidde i trænersædet så længe i den samme klub.

Til sammenligning har Real haft 6 i samme periode.

Min pointe er at sådan en rekord kun kan laves af en træner der sidder længe i en klub, hvilket jo er et kæmpe skulderklap i sig selv.

Den taler kun om altid nederlag, ikke en samlet statistik.

Endnu et bevis på at man kan fordreje alting til noget dårligt alt efter hvordan man skriver det.
Sløjt af City, stærkt af os. Selvom vi her til aften burde ha´ draget større fordel af overtallet, må det vel siges at vi kørte tingene rimeligt hjem - og over to kampe klippede City ned. Solidt og homogent som i forne tider, måske Arbeloa alligevel kan få skabt endnu en slagkraftig epoke for os.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Fodbold er en sjov størrelse. City er tydeligvis bedre end RM, og alligevel taber man over to kampe - præcist ligesom for 2 år siden - hvor RM dog var usandsynligt heldige. Den her gang synes jeg ikke man kan kalde Real heldige. Første kamp var en taktisk brøler af Pep.
I aften viser City dog, at de bare er bedre. 10 mod 11 dominerer man RM. Har man nogensinde set 10 man have så mange chancer mod 11? Dominere i spil og boldbesiddelse på den måde? Jeg mindes det ikke. Man er overlegne på hele banen - og giver op til allersidst.
Real går formentlig ned mod Bayern.
At nogle har behov for at pille Real Madrid ned efter samlet 5-1 mod City, siger en del om dem. Udover de første 15 min af de to halvlege synes jeg Real var bedst i dag. Er uenig med dem, som mener City dominerede så kraftigt. Manchester City formår jo at presse Real fordi de sælger den nede bagved og fordi Real har en komfortabel føring. Real Madrid har virkelig mange store chancer og der er utallige farlige situationer, som ender ud i ingenting, fordi Real er alt for uskarpe i dag.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Selektiv hukommelse.

Som jeg skrev til dig før SÅ STARTEDE DET ET ÅR FØR HAN FORLOD BARCA. Det er meget simpelt og du får ikke lov til at ændre på samtalens indhold. Fokus!

Pep blev smadret ud af Spanien i det sidste år. Han endte 9 point efter Real Madrid og tabte også det indbyrdes og sidste El Clásico på Camp Nou og så var det slut for Guardiola i Spanien.

Så hans dårlige statistik mod Real Madrid startede et år før han forlod Barca. Ikke efter han forlod Barca. End of thread/


Vildeste kommentar længe.
Guardiolas sidste sæson i Barca bød på 6 El Clasicos, hvor Barca vandt 3, spillede 2 uafgjort og tabte 1 kamp.
Så at bruge den sæson som "starten på hans dårlige statistik mod Real" er satme desperat og skørt.
Det er lidt som at høre mennesker, der er født i december 1999 fortælle om, at de er 90er børn.

Smadret ud af Spanien er sørme også noget af en formulering, når Barca slog Real ud i SuperCopaen og CdR-kvartfinalen inden de senere vandt den turnering.

Din kommentar fortæller nok mere noget om, hvor eftertrykkeligt den tid har sat sig i Real-fans (forståeligt). Men man bliver altså ikke "smadret" ud, hvis man vinder 2 titler og på fair vis slutter 9 point bag et Real hold der slog pointrekord det år. :-)

End. Of. Thread.
5-0, selv Jeffren scorede 😭
Det er ikke hver dag man ser et tophold spare spillere i knockout fasen af CL for at prioritere Carabao-cuppen.
If I didn’t love football, I’d fucking hate it.
Det er underligt man taler om at City dominerede Real og isoleret kigger på kampen.

Real har en føring med på 3-0 og har ikke behov for at skabe kampen. Ren damage control.

Alligevel skaber RM en højere xG. Selv fratrukket straffesparket, har de en højere xG, højere possession, 2 gange rammer træværket. Kylian har en friløber, som nok godt kunne havde givet straffe. Den indgår ikke i stats.

Dominerende? Nej! I mine øjne en meget lige kamp. Ærgerligt for underholdningen at Silva tog det røde kort.

Samlet fortjent videre
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Endnu vildere kommentar: En fødsel på sidste dag i december 1999 er da stadig et 90’er-barn. At gå i rette med det synspunkt er da endnu vildere.
Dagen derpå. Overordnet en flot indsats når man lægger begge kampe sammen. Sidste uge var en mindre magtdemonstration, men i går burde man havde fulgt op på den og vundet stort. Men selv med en mand i overtal lod man City komme frem til for mange chancer, og brændte selv alt for mange muligheder.

Samme opstilling med Mbappe i stedet for Vinicius er drømmen, men det kommer aldrig til at ske under Arbeloa.

Det er desuden en voldsom nedtur for flere af de engelske hold, at blive tæsket ud af turneringen på denne måde.
Annonce