Snak

Mere indhold efter annoncen

City-miraklet udeblev: Real Madrid er kvartfinaleklar

tirs 17. mar 22:55

Manchester City formåede ikke at levere miraklet mod Real Madrid, da de spanierne tirsdag aften vandt 2-1. Madrid-klubben er derfor klar til kvartfinalerne i Champions League efter en samlet 5-1-sejr. 



Læs hele nyheden her
Det var vist ikke mange, der gav Real Madrid store chancer da de - som altid - trak City.
Men det blev til et stensikkert avancement, hvor første opgør dog overstrålede dagens indsats. Sløjt ikke at kunne udspille det her City-hold med en mand i overtal.

Men alle bør altid være glade, når den kunstige plastikklub med de utallige svindelsager over hovedet, bliver sparket ud af turneringen.

I øvrigt skal der lyde et stort tillykke til Guardiola med, at udbygge sin rekord i flest nederlag til Real Madrid nogensinde af en træner i CL.
Endnu en rigtig fin holdindsats. Der blev arbejdet stenhårdt og verdens bedste målmand var på plads, da det var påkrævet. Selvfølgelig et problem at han udgår, men Lunin gjorde det godt, da han kom ind.

Vini skulle selvfølgelig have lukket den kamp langt før. Den ene kæmpe chance efter den anden misbrugt, men det kostede ikke i dag. Han scorede til gengæld på det straffespark, som han selv fremtvang og så til sidst for at afgøre kampen. Grande Vini!
Selv i undertal vil City med deres offensive kvaliteter selvfølgelig altid skabe chancer.
Nøj hvor må Pep Guardiola være træt af Real Madrid. Bare smæk efter smæk efter smæk. Pep udbygger sin rekord som træneren der er besejret flest gange.
City har efterhånden et kompleks mod Real Madrid. Men det har de fleste klubber i CL.

Bayern München er også ved at have et kompleks mod dem. Så må vi se om det kan blive brudt denne gang.
I må håbe i ikke møder Arsenal i finalen, der har Real et kompleks ;)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er vel ikke et kompleks eftersom modstanderne ikke kollapser. De taber bare til et bedre hold.

Ligesom Real Madrid også har tabt begge de to eneste gange de har mødt Arsenal fordi Arsenal var bedst.
Ja det er en af de statistikker der gik den forkerte vej da han forlod Barca.
@Losblancos - håber du fik luft 😂
Det blev aldrig rigtig spændende, Real på cruise control og hold da fest en skuffende indsats fra City i begge kampe. Det mest overhypede hold og overhypede træner, Pep er done og burde gå på pension. Real mod Bayern bliver tilgengæld rigtig spændende tror jeg, dog har Bayern tabt de seneste 9 gange til kongeklubben.
Det startede et års tid før han forlod Barca. Puha det var hårdt at være Guardiola i sin sidste tid i Barca. Men det startede til gengæld også historisk godt!
Annonce