Snak

Mere indhold efter annoncen
@T-United: En lille heads up: Indspark med bolden er et af de der børn man ikke kan nå.
Det er vel fair nok, at det er separate handler. Klubberne skal vel ikke ´straffes´ ift FPP, for at handle med hinanden.
Det er mere suspekt, hvis priserne pumpes op i den forbindelse, men nu findes der ikke lige en facitliste hvor man kan se en spillers reelle værdi.
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Jeg mener i hvert fald at handlen med Arthur og Pjanic var kunstigt prissat. Pjanic er 30 år, og Arthur har aldrig slået til i Barcelona.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
@chelsea1905

Et stort heads up
interforlivet er en af de voksne man ikke kan nå
@badazz

Gode pointer, i hvert fald et nuanceret syn på hvad der foregår
Mere indhold efter annoncen
Annonce
med priser på 75 og 80 mill kroner, kan priserne ikke siges at være pumpet kraftigt op.
VAR OUT, Premier League = Corruption
@Indspark

Du kan med fordel læse det du selv citerer fra artiklen. FFP er som sådan ikke suspenderet.
@Sten_H: Er det fordi du ikke forstår scam´et at du skriver som du skriver? For du er vel med på at en del af tricket netop er at puste priserne lige tilpas langt nok op til at man ikke rigtig kan "bevise" at der er tale om manipulation.
@badazz: Hvis det er din holdning - hvad synes du så overhovedet vi skal med FFP? Hvis man accepterer sådan noget svindel her, så er reglementet jo omsonst.
@badazz: Hvis det er din holdning - hvad synes du så overhovedet vi skal med FFP? Hvis man accepterer sådan noget svindel her, så er reglementet jo omsonst.

Du kan jo ikke bevise, at det er svindel? Så skal der sidder en komité og vurdere når der handles ml 2 klubber, om prisen på de 2 spillere er fair.
Men det giver ikke mening (IMO) at forbyde 2 klubber at handle på den måde.
Og ellers kan man ´bare´ gøre det med 3 klubber, hvor klub A sælger til klub B, og klub B sælger til klub C, og klub C sælger til klub A.

Edit: Misforstå mig ikke. Det er ikke fordi jeg syntes det er fedt at klubberne ´svindler´ på denne måde, men det er ikke op til klubberne at bevise hvorvidt det er en reel handel de har gang i.
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Annonce