Snak

Mere indhold efter annoncen

City satte Arsenal på plads i pokalfinale

søn 22. mar 19:23

Manchester City har netop vundet Carabao Cuppen efter en finalesejr over Arsenal.



Læs hele nyheden her
1 trofæ tabt - 3 mere loading..
Her så City gode ud. Så mangler de bare at kridte skoene i ligaen.
YNWA
Arsenal er så kedelige. Så længe de ikke får dødboldsmål, selvmål eller keeperfejl, så er de voldsomt ordinære.
Kæmpe overraskende taktik fra Arteta, smart. Den kom nok helt bag på Guardiola. Vi har intet udover Havertz/Saka kæmpechancerne og Calafioris flotte skud. Vi møder slet ikke op og spiller igen så forudsigeligt, låst og håber på endnu et lucky punch, som vi har været så heldige med så mange gange. Hvor svært kan det være ned en hård direkte pasning mellem deres forreste 4 mands pres og ud på backen derfra og gøre lidt ondt på dem? De har jo intet at frygte fra os. Når City kan tørre sådan røv med os håber jeg vi ryger ud til Sporting i CL så jeg er fri for ydmygelsen af at se Barcas børnehave tørre røv med os også. City stiller kun med 3 defemsive spillere og vi kommer aldrig frem at tester det. 🤢🤮

Bliver spændende at se hvordan vi smider ligaen, vi igså er utroligt heldige med at føre.
Ja Kepa koster os kampen. Men man må også bare sige at Arteta bliver sat godt og grundigt på plads af guardiola, han ændre kampen i pausen mens Arteta sidder på sine hænder, bedst vist ved at Trossard, hincapie og Havertz stadig er på banen efter pausen. Ærgerligt at tabe, især mod et hold i så ringe form. Dog ikke overrasket. Også derfor jeg på intet tidspunkt har været sikker på mesterskabet, for denne kamp komme til at bringe grimme spøgelser frem for Arsenal, og skifte momentum fuldstændig. Øv, vi må kæmpe videre i pl, bekymrende vi bliver sat så nemt på plads, og at vi har så meget respekt for det city hold. Vi skulle have bragt os foran, ved havertz og derfra have kontrolleret kampen. Til sidst vil jeg sige til alle de Arsenal fans der nyder at Ødegaard er ude, han havde løst denne kamp for os. Vi havde kunne spille lige igennem Citys pres med ham. Jeg er ikke i tvivl om hvilket narrativ der bliver bragt nu.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er bare spillere på det her hold som ikke burde spille. Zubimendi... han er simpelthen så ringe så snart modstanderen har en vis kvalitet. Mod elendige hold, eller når holdet generelt rammer gear er han rigtig god, men han gør simpelthen så lidt. Saka... Saka... El capitan.. vildt.
Svag mentalitet.

La Auba. hvor har du det fra med Ødegaard. Kan det ikke tælles på en hånd antal gode kampe de sidste 2 sæsoner? For real? Du ved hvad han havde gjort i den her kamp. Gået ud og krammet Saka hele kampen, og ikke været andre steder end på højre kanten. Det havde ikke lykkedes mate.

Jeg tror Ødegaard stadig har noget at tilbyde, ligesom Saka har det. Ligesom Gyokeres, og Martinelli. Problemet er manageren. Elendig taktisk offensivt, stort set alle bliver jo værre under ham (af offensive spillere).. Defensive spillere kan han dog noget med.
Tænk hvis det primitive hold fra det nordlige London vinder PL🙄🙄🙄
Nå, men i dag vandt ⚽️⚽️⚽️
Smukt
-The Anfield sign- “It’s there to remind our lads who they’re playing for and to remind the opposition who they’re playing against!”
Uha det lunede på en ellers træls fodbold weekend.
Nå, det er vist noget med at få fedtet PrL hjem. For de andre cups vinder vi heller ikke med denne spillestil. Noget skal ske med taktikken til næste år, PrL-vindere eller ej.

At folk holder med City forstår jeg til gengæld ikke. Er Arsenals kedelige fodbold simpelthen værre end Citys direkte snyderi?
Annonce