Godt du ikke er dommer. Grunden til at Lammens ikke er fokuseret på Haaland er jo netop at Enzo forsøger at heade til bolden midt for mål, det trækker også tydeligt Martinez mere centralt.
Det kan du påstå, men sådan ser jeg det ikke. Jeg ser ikke Lisandro være i nærheden af at blokere den bold, selv hvis han havde rettet sit løb mod Haaland det halve sekund inden.
Et andet argument kan være, at det også må være forsvarsspillernes eget ansvar at vurdere, om en spiller er offside eller ej, når vi som her taler om en offside på halvanden til to meter. Man skal jo bruge sine øjne.
Selv hvis Fernandez ikke var i offside, er Haaland jo den, der har bedst mulighed for at ramme den bold. Det er simpelthen bare en dårlig beslutning fra Lisandros side af.
"... once more it's all about defeating our own demons. Always with the demons. Tottenham's greatest adversary is Tottenham."