Snak

Mere indhold efter annoncen
På dagen er City en af (hvis ikke) verdens bedste hold. Det samme kan vel efterhånden siges om Guardiola som træner.

Jeg finder i øvrigt denne debat om (eller nedgørelse af) City trættende. Selvfølgelig skal de ikke snyde med reglerne, men nu er de ikke dømt endnu. Deres spil er en stor stor gave til fodbolden; på dagen måske ikke set bedre siden Barcelona storhedstiden.

Og ja, som den anden bruger pointerer, hvad gør City værre end andre storklubber med rige ejere i Pl? Skal Liverpool, United, Chelsea ikke kritiseres fordi deres ejere er den tand mindre rige? Og kan Real- og Barcelona fans tillade sig at være hellige med deres egne hold, når man ser den økonomiske fordelagtighed de er modtager af i Spanien (for ikke at tale om Barcelonas mellemøsten sponsorater.)

@hollie
Fed holdning. Er selv City-fan og hver gang City bliver rost i et post på de sociale medier er der haters der kommer med alt det der, i stedet for at sætte pris på at et engelsk hold kan spille som City gør
@hollie

Til dels enig, men

På dagen er City en af (hvis ikke) verdens bedste hold


Synes bare City mangler at vise noget mere i Europa før man kan kalde dem verdens bedste på dagen.
(...) i stedet for at sætte pris på at et engelsk hold kan spille som City gør


I så fald går jeg ud fra, at du nød at se United feje modstanderne af banen i 90´erne og 00´erne ;-)
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Mindes ikke jeg har haft en dårligere fodbold mæssigt weekend nogensinde! Hold da kæft mand det har været pinligt for mine 2 ynglingsklubber
Danmark: AaB England: Chelsea
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"AC var på bænken, efter flere gode kampe i træk i øvrigt.
Mange Chelsea reserve må være vildt utilfredse, men Sarri har sine favoritter..."

Enig. Derfor jeg håber de fyrer Sarri ligeså hurtig som han kom. Hvis AC hellere ikke får lov at spille, så skal han væk. Han skal ikke have ødelagt år, hvor han kunne være blevet endnu bedre, og det bliver man altså kun af kampe. Ihvertfald i andres øjne, og han har alt der skal til for at blive en af verdens bedste forsvarer, efter min mening.
Bold = Nationen
Der er ikke 1 af citys dyre signings der har været den bedste spiller i verden på sin position, før Guardiola fik fat i ham og udviklede ham videre. Man kan sige at DeBruyne evt er verdens bedste playmaker, men det er efter han er kommet til.

Aguero er i en anden kategori end før, nu.

Måske Ederson og Walker er deroppe af da de kommer til?
Men så er der jo Kimmich og Neuer/Oblak/DeGea der spøger i kulissen.
moderator
"hvad gør City værre end andre storklubber med rige ejere i Pl?"

Snyder med deres FFP-regnskaber.
https://kortlink.dk/sudv
Hørt.

@Hollie

Jeg synes forskellen på City og de fleste andre klubber at der tages højde for både udgifter og indtægter. Fx man utd køber dyre spillere, men de har selv tjent de penge. Liverpool har fået en del indtægter ved spillersalg.
Annonce