Snak

Mere indhold efter annoncen
Blev City ikke dømt af UEFA, men slap fri pga forældelse? Eller har jeg misforstået noget?

Hvis så, hvorfor er der så tvivl om skyldspørgsmålet blandt Citys forsvarere her i tråden? (I øvrigt, klassisk fodboldfan adfærd, at ens egen klub er ufejlbarlig)

Troede mange af anklagerne
var ens, men det kan jeg også ha misforstået selvfølgelig :-)
moderator
"Det er jo bare ord du slynger ud. Så hvis en person får en fartbøde 12 år i træk, så er han vanvidsbilist?"

Næ, men så er der netop noget der tyder på et mønster i adfærden.
https://kortlink.dk/sudv
Problemet er vel at det ikke er ulovligt at omgå reglerne. Klubber og virksomheder leder efter smutveje og huller i love og paragraffer så de kan slippe for at betale skatter og afgifter og lovgiverne kæmper med at lukke disse smutveje og huller. Hvorfor skulle det være anderledes med FFP/FSR ?

Alt afhænger af om det kan bevises at City har brugt ulovlige metoder for at omgå reglerne.
Alt afhænger af om det kan bevises at City har brugt ulovlige metoder for at omgå reglerne.

Jeg tænker, at man har fundet sådanne beviser, ellers ville man vel ikke rejse sagen.
Y. N. W. A. - #JFT97
Hvad har de udsagn med det her at gøre ?

Jeg ved ikke om de bliver fundet skyldige, det jeg dog ved er hvad de er anklagede for.

What are the 115 charges against Man City?
• 54x Failure to provide accurate financial information 2009-10 to 2017-18.
• 14x Failure to provide accurate details for player and manager payments from 2009-10 to 2017-18.
• 5x Failure to comply with Uefa´s rules including Financial Fair Play (FFP) 2013-14 to 2017-18.
• 7x Breaching Premier League´s PSR rules 2015-16 to 2017-18.
• 35x Failure to co-operate with Premier League investigations December 2018 - Feb 2023.

Og jeg vil da nok mene, at hvis de bliver fundet skyldige i “regnsskabs fusk” på en periode på næsten 10 år, så er det systematisk.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Og jeg vil da nok mene, at hvis de bliver fundet skyldige i “regnsskabs fusk” på en periode på næsten 10 år, så er det systematisk.


Prræcis - og bliver de dømt for regnskabsfusk, så er overtrædelserne af FFP og PSR jo implicit - da de i bund og grund kun har overholdt disse regler, pga. regnskabssvindlen.
"• 5x Failure to comply with Uefa´s rules including Financial Fair Play (FFP) 2013-14 to 2017-18.
• 7x Breaching Premier League´s PSR rules 2015-16 to 2017-18."


Uden at kende anklagerne til bunds ( og det gør ingen her på sitet ), er det ganske enkelt umuligt at udtale sig om juridiske forhold - og endnu mere i et fremmed land.

Men umiddelbart virker det for mig påfaldende, at 103 af anklagerne ( ud fra overskrifterne på overtrædelserne ) drejer sig om manglende samarbejde og
manglende vilje til at tilvejebringe tilstrækkelig information.

Den slags overtrædelser er jo ikke som sådan snyd, der stiller City i en bedre sportslig situation end konkurrenter, hvorfor klubben i min optik ikke må straffes med pointfrakendelse, tvangsnedrykning eller transferforbud, hvorimod overtrædelserne er bøderelevante.

Med de 12 overtrædelser i kursiv tekst ovenfor er det anderledes.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
• 54x Failure to provide accurate financial information 2009-10 to 2017-18.
• 14x Failure to provide accurate details for player and manager payments from 2009-10 to 2017-18.


Nick - disse er jo ikke manglende samarbejde.

Men at de decideret har afgivet urigtige oplysniger i deres regnskaber og at de ikke har kunne forklare aflønningerne af spillere og trænere, som ifølge anklagerne er sket gennem skuffeselskaber tilhørende ejerkredsen.
Blev City ikke dømt af UEFA, men slap fri pga forældelse? Eller har jeg misforstået noget?

Kun et par af anklagerne var forældet. De anklager, der ikke var forældet blev undersøgt og det viste sig, at der ikke var noget, at komme efter. Det var vist bl.a. sponsoraftalen med Etisalad, så vidt jeg husker uden, at I må hænge mig op på det.
Det er dog blevet en "sandhed" herinde, at City " udelukkende" blev frikendt af CAS pga. forældelsesfristen.
Fodbolden er desværre ved at blive som cykelsporten, hvor alle klubber kører lige på kanten af reglerne hele tiden for at klare sig i ræset. Og det fortsætter så længe vi gider at betale for vores dyre tv-pakker.

Lige nu kan vi kun gisne om City har lavet en "Bjarne Riis" og medmindre nogen herinde har noget inside information aner vi ikke hvad der kommer til at ske.
@ Zacha

Sådan læser jeg det ikke.

Jeg læser det som, at City ikke har samarbejdet, og ikke som, at de nødvendigvis har snydt.

Men jeg kan tage fejl.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Annonce