Snak

Mere indhold efter annoncen
Når I skriver ´det gamle system´, hvad mener I så? Jeg tænker på et rent knockoutsystem uden seedning og kun med mestrehold – hvilket aldrig kommer til at ske.

Personligt var det format, jeg bedst kunne lide, det, hvor man spillede et par knockout-runder, hvorefter der blev dannet to puljer, hvor vinderne mødtes i finalen – ingen seedning og selvfølgelig kun mesterhold. Nu skal vi i stedet se nummer 2 og 5 fra Italien spille mod hinanden, nummer 1 og 4 fra Holland samt mugligvis nummer 11 fra Tyskland mod nummer 2 fra Belgien, nummer 2 fra Portugal og nummer 8 fra Frankrig (bevares, den er klubbernes placering pt). Det synes jeg er uinteressant i en turnering der kalder sig selv for Champions League.
@ Beck

Hvorledes har man tænkt sig at holde det i praksis?
Y. N. W. A. - #JFT97
Hvis Inter ender med at skal møde enten Juventus eller Milan efter playoff, så holder påstanden om at to hold fra samme land ikke kan møde hinanden i ottendelsfinalerne i hvert fald ikke
DBR

Kan ikke finde det, så der er mulighed for jeg tager fejl.

Jeg menes at have læst det sådan her.

Holdene fra 9 til 16 er seedet og har hjemmebane i kamp 2.
Mens 17 til 24 har udebane i sidste kamp. Der er ingen restriktioner her, man kan møde hold man allerede har mødt i cl eller et fra egen liga.

Vinderen af disse 8 opgør skal møde et hold fra top 8. Her må hold fra samme land ikke møde hinaden.

Et hold fra top 8 er seedet og har hjemmebane i returopgøret.

Fra kvartfinalen er der fri lodtrækning

Men som sagt, tager jeg måske fejl.
Fodbolddommer – åben for saglig diskussion af fodboldloven. Selvom jeg holder med Real Madrid, forholder jeg mig altid objektivt. Cristiano Ronaldo er stadig min nr 1.
@ Beck

Det tænker jeg umiddelbart at du gør, da det må være svært helt at undgå det, da Inter fx står til at møde vinderen af Milan/PSV eller Feyenoord/Juventus.
Y. N. W. A. - #JFT97
Ja kan heller ikke finde det, så jeg må have læst forkert.
Fodbolddommer – åben for saglig diskussion af fodboldloven. Selvom jeg holder med Real Madrid, forholder jeg mig altid objektivt. Cristiano Ronaldo er stadig min nr 1.
Annonce