Snak

Mere indhold efter annoncen
Okay, jeg er helt uenig. Claesson er en god spiller, bevares, men hans bundniveau og tåbelige frispark all over, gør ham ved Gud ikke til en favorit hos mig. Og Lerager kan jeg slet ikke se hører til på det hold, måske hvis sammenligningen er Clem eller Falk i defensiven, men det siger mere om dem end Lerager selv. Lerager er ikke en midtbanegeneral / bolderobre / igangsætter det er han faktisk ikke særlig godt til! Men hans plads kommer vel til sin ret når de spillere vi indkøber og ultimativt smider ind på banen har 20 forskellige ønskepositioner i stedet for at der satses 100% på en spillestil og så handler derefter.
I min verden burde 70% af holdet sendes videre, måske endda mere!

Men jeg ville nok losse PC ud som den første!
Forza FCK, Arsenal & Barca (i den rækkefølge!)
@Summerland Jeg er med på at Claesson har været svingende - men han har en x-faktor som få, kan afgøre kampe på egen hånd og så og han er bare en vindertype. Det samme må jeg sige er tilfældet med Lerager - han er bare en vinder. Nej, han er ingen strateg eller midtbanegeneral som Pirlo - han er en Gattuso, som aldrig stopper med at løbe, som alle slår sig på, og som ovenikøbet scorer pænt mange mål. Der er bare folk, som har en evne til at vinde de fodboldkampe de spiller - og det syntes jeg er tilfældet med Claesson og Lerager. Jeg ved ikke nok om FCKs trup, taktik og spillestil til at gøre mig klog på, om den ene eller den anden spiller er bedst for holdet. Jeg kan bare igen sige, at jeg er glad når Lerager og Claesson er på bænken - for så opfatter jeg bare FCKs chance for pointtab til at være større, end når de er på banen.
Jeg er for så vidt enig, problemet for mig er at vi ikke har de spillere vi har brug for.
Vi mangler en bolderobre centralt på midten måske en 6’er, så ved jeg ikke om det er en trekløver vi så skal have på midten eller en diamant. Ashuri, en 9’er og Moi er vel selvskrevet fremme som det er nu, så er der to pladser tilbage på midten. Her skal Claesson, Lerager, Falk, Mattsson og Goncalves så deles om pladserne.

Cleasson og Mattsson spiller vel i realiteten samme plads, venstre midt i en 4-3-3, Claesson er i mine øjne ingen 9’er. I den anden side bør Moi og Falk og Lerager så spille højre midt, her tror jeg bare at Lerager bliver vejet for let.
Concalves er backup for Ashuri, Roony er enten backup for en reel højre kant, som vi mangler ellers spiller han den. Midtbane generalen mangler vi, forsvaret er katastrofalt, ud med:
Khoc…
Boilesen
Jelert
Vavro (kan være sub i midten)
Birger (fejlkøb)
McKenna
Ankersen (Ryger)

Diks højre back
Christian Sørensen (Sub for en bedre venstre back.
To nye midtstoppere.

Og en 9’er der scorer mål (Orri sub eller videre)

Det er resultatet af en trup, hvor forsvaret er blevet syltet gennem mange år, med en fesen tilgang af pygmæer og spillere som koster point helt på egen hånd!

Som jeg har ytret tidligere, så blev vi udelukkende mestre de foregående år pga af at at Brøndby, FCN & FCM rodede rundt i det som vi gør. Nu har de forskellige klubber bare fået styr på deres trupper og derfor bliver fck nr. 4!

Forza FCK, Arsenal & Barca (i den rækkefølge!)
@summer jeg er enig i at FCK har for mange, til de samme positioner og på 6’eren og angreb, har I for få.

Men 70% skal udskiftes? Det er alligevel vildt nok at du vil udskifte 17-18 styks.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Hey FOX.
Det er måske også en “svag” overdrivelse, men jeg ser eksempelvis ikke Clem som en starter.

I forhold til antal jf. ovenstående i tråden.
1. Målmand
2. Venstre back
3 & 4. Midstoppere.
5. 6’er
6. Højre kant.
7. En 9’er.

Så 7 pladser, hvor vi måske bedste kan leve med at lade højre kant og 9’er være status quo.

Så 5 pladser jeg mener skriger på nyt blod og samtidig spiller afgang i form af salg mv.
det er jo blot min holdning, jeg mener bare ikke fck har set godt ud i laaaaang tid, trods vores resultater.

Jeg er egentlig tæt på hellere at ville have FCN’s tilstand / tilgang, klar spillestil, spillere passer 1:1 med dem de afløser, de skal som regel ikke “lige omskoles” til en plads, hvor de ikke shiner. De mangler bare at hive nogle mesterskaber i hus, hvilket de vel ikke er så langt fra.
Forza FCK, Arsenal & Barca (i den rækkefølge!)
Annonce