Snak

Mere indhold efter annoncen
Syntes jeg kan ane en sarkastisk undertone i Knæks indlæg.

I hvert fald sært entusiastisk med mindre det er Helvegs mor i forklædning, ikke desto mindre er Helveg et pænt stykke over middelbegavet af en fodboldspiller at være og hvis han har opført sig tåbeligt i medierne, så har jeg vist overset det.
Jeg har selv har HC som træner på et lavere niveau.
Han er engageret fyr som virkelig brænder for fodbold. Taktisk er jeg lidt i tvivl om han har kapacitet til at lede danmarks 2. bedst hold. Jeg ser ham ikke som manden der flytter OB det sidste skridt op mod FCK, men jeg kan blive overrasket.

Jeg husker hans mandskabsbehandling som værende forholdsvist dårlig, men jeg har faktisk talt med flere spillere der senere har haft ham og de har alle sagt han er blevet en smule mere blød.

Jeg synes ikke valget signalerer et øget ambitionsniveau, men det kan være det første signal om at skabe et OBsk hold i stedet for et hold af udenlandske profiler. Jeg sidder dog stadig med en følelse af, at OBs ledelse har tænkt: "hmm det går ikke helt skidt, skal vi ikke bare prøve ham"...
Kan godt være at jeg tager fejl.. Men er dette en kæmpe stor sparerunde i Ådalen??? Vi tager en garanteret billig træner (selvfølgelig højtuddannet) ind, Brink, Viggo (dog. som freelance scout) og Olsen er væk, Helveg går på trænerbænket med et lønfald, Roy smutter sammen med Henrik Hansen, Caca, Nyren, Timmi, DD, A. Lund Hansen (Thank god) osv. og klubben melder ud at de i fremtiden vil satse mere på ungdomssiden.

Dette lyder imo som en massiv spareplan.

Dette lyder imo som en massiv spareplan.

Det kan der ikke være nogen tvivl om. OB prøvede, men det lykkedes desværre ikke. Nu må det være op til andre hold at udfordre FCK. OB har i hvert fald resigneret, hvilket deres indsats i Europa bærer kraftigt præg af.
"Klubfodbold kan aldrig blive andet end behageligt tidsfordriv mellem landskampe"
@ferne: arh, de dårlige resultater i EL er mere et udtryk for holdets styrke - eller mangel på samme - pt. Vi er bare ikke bedre end efterårets resultater har vist. Ansættelsen af Clausen ser jeg også som uambitiøs; men klubben kan jo have vurderet, at man ganske enkelt ikke kunne få bedre lige nu - tror ikke det er en spareplan.
Men det lugter af noget midlertidigt og foreløbigt, som ikke er i tråd med de udmeldinger om langsigtet tankegang, man er kommet med siden fyringen af Brink/Olsen. Det er sådan set det mest skuffende.
Retfærdiggører ikke rigtigt fyringen af Olsen, Jensen, Brink osv
1 26 8 11
Sparrerunde? Næppe, den stund Lars Olsen stadig er på lønningslisten de næste par år!
Annonce