Snak

Mere indhold efter annoncen

Conte bitter over ubalanceret fordeling

tors 23. jun 2016
Italiens landstræner Antonio Conte erkender, at han er en smule bitter over at have en meget svær vej til finalen ved EM, selv om Azzurri vandt sin pulje.

Læs hele nyheden her
Karma is a bitch..
Danmark:Randers FC England:? Tyskland:? Spanien:? Italien:? -kun én klub!!
Hvilken karma snakkes der om her?

Karma at Italien valgte at slå Sverige i 2. kamp til trods for, man allerede på det tidspunkt kendte til konsekvenserne men alligevel valgte ikke at optræde usportsligt? Italien har ikke gjort noget forkert her.. Det er snarere karma for Spanien, at de ikke magtede at vinde deres egen pulje...
*** 37 sul campo
Kan godt forstå han er lidt bitter. Det sene mål de scoret mod Sverige blev meget dyrt. Hvis de havde endt som nummer 2, havde de haft en unik mulighed for en forholdsvis let vej til finalen. Nu bliver det mere end svært.
Han er vel bare bitter over, at han ikke havde mulighed for at fixe resultaterne til sidst, så Italien var blevet 2´er. Vi kender jo de italienere.
| Don\'t be afraid of the dark |
RedRedRed=DumDumDum.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hele strukturen er en joke. Simpelthen så skammeligt at lave en struktur der ligger op til at skulle tabe kampe bevidst for at undgå visse modstandere.
Drop de 3er avanceringer til 1/8 dels finalen så alle gruppekampe bliver interessante fremfor de mange taktiskprægede og målfattige kampe.
Det er jo en hån mod de hold som rent faktisk præsterer at der kommer hold med i 1/8 dels finalen som ikke engang har vundet en kamp.
Minder lidt om Real Madrids vej ift Atletico Madrids i champ league.
"Lodtrækning og held..."
FC. Barcelona siden 1989 !Visca Barca! Brøndby IF siden 1990 Drengene fra vestegnen!
Lodtrækning efter hver runde. BUM!

Desuden skal man jo slå de bedste for at vinde EM. Der er vel heller ingen som ønsker at vinde EM, hvis de kun mødte Europas absolut ringeste hold. De fleste som elsker at spille fodbold, spiller for de store og svære kampe. Ikke for at vinde alle kampe 5-0 mod lette hold.
Danmark: AGF Italien: Juventus Tyskland: 1860, HSV Spanien: Betis Holland: Ajax
@RudiV
Jeg tror langt de fleste gerne møder de ringeste hold, hvis det betyder lettere vej til finalen
3 gruppevindere blev placeret på den ene side af play-off systemet (Kroatien, Wales og Ungarn).
De øvrige gruppevindere blev placeret på den anden side af play-off systemet (Tyskland, Italien og Frankrig).
Det lyder rimeligt.

Ubalancen opstår, fordi Spanien, England og Portugal ikke kan vinde deres egen gruppe.

Jeg synes, at det er helt fair, at man som nr. 1 i gruppespillet får en belønning og mener ikke, at man skal foretage en ny lodtrækning efter hver runde.
Det er lettere at få en kamel over en grøft end at få en tåbe til at lytte til fornuft
Annonce