Snak

Mere indhold efter annoncen
FCKommedsejren

Bare til orientering, så har Fck ikke spillet så mange kampe på så kort tid denne sæson.

Rems

Mig bekendt kan klubberne selv været med til at godkende programmet, så hvis ikke de kere om spillernes helbred - hvorfor skulle andre?

haraltidret

Mon ikke Fcn skal have en del af skylden.
Cooper har da en pointe.

Men man kan jo også vælge at sige velkommen til de forhold FCM og FCK spiller under stort set hver uge i efteråret
krikat
De har dog ikke spillet så mange kampe på så kort tid (selvom Fcm kommer til det i denne uge)
Cooper har helt sikkert en pointe, men det kommer hurtigt til at fremstå som ynk. Selvfølgelig uheldigt med 3 udekampe på en uge, men den ene var jo i pokalen og planlagt senere end de andre, også er FCN jo heldigvis ikke verdens længste udebanetur. 3 udekampe på én uge med to relativt korte distancer skal vi kunne klare, også trods et par skader og en karantæne.

Jeg havde foretrukket at han bare havde fokuseret på den gode præstation i stedet for kampprogrammet, men ok, når nu det skulle være glæder det mig at han i det mindste er opmærksom på kun at fokusere på det efter en sejr. Det andet kommer lynhurtigt til at lyde som piveri.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.
Sraabjerg

Kan du ikke lige oplyse os alle sammen hvem alle de andre hold er, som normalt spiller 3 kampe på 6 dage?

Balling

Det er et fremragende eksempel du har med omkring agf. For der er ingen forskel på at de spiller onsdag og så igen mandag, modsat at skulle spille torsdag og søndag.

Man vidste også bare ser ville kommentarer omkring Europa, men selvom man er med det er det ikke tit det ender med 3 kampe på 6 dage.

Det havde givet mening at bytte Brøndbys kamp og kampen i aften. Så havde man også samtidig givet fcm lidt bedre betingelser i forhold til Europa.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Fiskeren80
Hørte du interviewet? Han nævner det i 20 sekunder ud af hele interviewet. Så fokus var på spillet og så svare Cooper på et spørgsmål og det få bold.dk en hel artikel ud af.

OT:
Men han har jo ret og mon ikke der bliver kigget ind i den planlægning til næste sæson? Tænker man ser mere på, at alle klubber for samme mængde sene søndags kampe og mandagskampe.
Og igen dem som skriver, at endelig prøver Brøndby det selv, så burde I om nogen være glade for, at I får hjælp i kampen med disse sene kampe.
Jeg synes ikke Cooper skal pointere den slags og da slet ikke nu hvor det tætte program ikke kommer igen i denne sæson.

Klubberne vil have TV pengene og så sker den slags.

De spillere en god kamp, hvor de var i kontrol fra start til slut og de fik vist, at de kan spille godt uden flere profiler og uden en masse relationer spillerne imellem. Mathias Jensen så god ud, Stejn ligeså, men det må man også forvente med den erfaring han har og angiveligt får i løn.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
@stormanden, jeg så det ikke. Det var ikke kun børnene der skulle sove. Men medierne er gode til slags. Desværre
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Troede han kom fra England og kendte til sådanne kampprogrammer, stop nu det klynk
3 kampe på en uge - det problem har bif ikke længere..
Annonce