Snak

Mere indhold efter annoncen
@Cffever

I know.. men derfor er de to klubber i årets finale jo alligevel ret så dominerende i de sidste mange år. Savner nok bare at overraskelser har en reel chance... som Porto vs. Monaco i Mous "fødselssæson". Det var tæt på med Villarreal, men desværre rakte det ikke hele vejen.
@jaunitomaravilla

Cry me a river, Real vandt så derfor var vi bedre. Øhh nej sådan fungere det altså ikke.
Real har et meget middelmådigt hold, med et par enkelte klasse spillere og en klasse træner. Real vandt heldigt, ikke fordi de var gode til at spille fodbold.

Men det siger jo det hele med det du skriver. Hvis Liverpool havde scoret til 1-1 så havde Real bare scoret et mere. På hvilke chancer, er det de næsten-chancer som du kalder chancer.

Real er bare ikke de KÆMPE hold som de en gang var. De aller største spillere kommer ikke til Barca og Real som de gjorde for bare 4 år siden. Og det kan man virkelig se på kvaliteten i La Liga
JuanitoMaravilla

Nu vil jeg helst frabedes at blive kaldt Liverpool fan, selvom jeg da rigtig nok havde lidt mere sympati med dem i går.

Jeg ved ikke om vi så den samme kamp, når du skriver, at Madrid havde mange chancer for at score flere mål til sidst i kampen. De havde naturligvis nogle kontra angreb til sidst i kampen, hvor Liverpool skulle forsøge at lave en udligningen inden kampen blev fløjtet af og det mundede ud i 1-2 situationer, som man kan kalde chancer samt nogle antræk til chancer. Selv klart dårligere hold end Real ville være kommet frem til chancer i den periode. Liverpool spillede vel 4-2-4 til sidst, hvor Firmino var blevet skiftet ind i stedet for Thiago.

Det er selvfølgelig en smagssag hvem der var farligst mod Real og det er vanskeligt at måle, da de Real spillede 2 kampe mod de andre hold. Selvom Real generelt var pressede i samtlige kampe i knockout fasen, så tror jeg ikke de var mere pressede i nogen af de andre kampe, hvis man måler det på statistikken. Men hvis de andre hold var langt farligere, så siger du jo nærmestat Real var svineheldige med at vinde turneringen:)

Ved ikke hvorfor Liverpool skal sammenlignes med Villa or Norwich, fordi de i 3 finaler mod Chelsea og Madrid ikke formår at score? Er det fordi kun hold på Villa og Nowrwichs niveau ikke kan formå at score mod Real? Skal man kunne score 4 gange mod Real for at kunne sammenlignes med Barca?
@ 100% AGF

Real har brugt mange penge på at renovere Bernabeu.

Når de igen kommer til penge, vil de sikre de bedste spillere igen.
Real Madrid vandt f-ing the double i et overgangsår. Cry me a river, Liverpool. Ligesom Salah efter kampen. "We have a score to settle", "I´ll rather have Madrid in the final".

Casemiro var helt alene med Allison foran mål, men valgte fejlagtigt at puffe den til siden.

Ceballos var stort set helt alene, og skulle have sparket selv.

Benzemas aflevering var centimeter for lang til Vinicius, der kunne have været helt alene.

Der var rigelige chancer til at lave flere mål. Og ligesom mod Chelsea og City ville Real Madrid have flere kræfter mod slutningen, da de ikke spiller en moderne taktik med et højt pres.

Liverpool havde det meste af spillet, men der er konsekvenser ved deres form for fodbold, og det er kontraangrebene. Real Madrid kan ikke længere hamle op med tempoet før de gamle bliver skiftet ud, men de er jo retteligt ikke blevet skiftet ud endnu, da de har formået at vinde tre trofæer, hvoraf to af dem er af de helt store.

Tillykke med jeres pokal-trofæ. Og jeres lodtrækningsheld i dem alle inklusiv i Champions League. Og held og lykke til næste sæson i jeres helt egen Super League, der ikke har et FFP. Det bliver spændende at se, hvormeget jeres udenlandske ejere vil bruge på transfers. Og hvormeget Sky Sports og BT Sports vil reklamere for ligaen på det internationale sprog til et globalt marked med floskler som "verdens stærkeste liga", som de har gjort i de sidste 20 år, men som kun har haft noget på sig i seneste få år. Og håber selvfølgelig ikke, at jeres fans laver yderligere ballade i jeres parade i dag.

Adios.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@JuanitoMaravilla
Et barsk og brutalt indlæg. Men indholdet kan jeg ikke sætte en finger på.
Tillykke med sejren igår...
Jeg er nærmest lykkelig over at Liverpool ikke vandt i går, for fanden jeg hader den klub

Men er der nogle der kan forklare mig forskellen på Real Madrids sejr i champions league denne gang kontra dengang Chelsea vandt det hele tilbage i 2012?

Der er så mange ligheder, begge hold ualmindeligt heldige igennem hele turneringen som underdogs og begge mandskaber med flere spillere i deres karrieres efterår, begge mandskaber med en meget meget defensiv taktik, men gjorde alligevel det umulige gang på gang

Men dengang var det noget af det værste for fodbolden grundet at de var så svineheldige og kedelige at se på. Så er der nogle der kan fortælle mig forskellen? Og nej i skal ikke nævne olien, for det var ikke det folk snakkede om dengang :)


@JuanitoMaravilla

Meget af det indlæg skriger af ifs buts and maybes, Could´ve, Should´ve, Would´ve

Du virker til at være ekstremt indebrændt over engelsk fodbold i din kommentar og at det nærmest overskygger glæden ved at vinde champions league

Det er jo ikke chancer det du nævner der, men noget der kunne blive til det, og så kan vi jo blive ved i en uendelighed, Real Madrid var ikke ligefrem uheldige i går, vi kan passende starte med indersiden af stolpen hvor det efterfølgende er lige så bizart og heldigt at den ikke ryger ind i ryggen på keeperen og går i mål, men igen ifs, buts and maybes

Og deres såkaldte held i lodtrækningen, nu er det jo ikke deres skyld at et hold som Villareal slår Juventus og Bayern ud af turneringen, det er noget faktisk noget af charmen ved fodbold ifølge mange mennesker :)

Smil nu for fanden, i har lige vundet Champions league og det er snart sommer :) Tillykke med sejren i går, det er intet mindre end imponerede at i vinder det hele med den trup i har sammenlignet med de hold i har vundet over hele vejen igennem knock out fasen

Igen stort tillykke med sejren, men drop nu den bitterhed :) jeg er selv nærmest lykkelig over at i vandt i går

West ham og kun West ham ! Født ind i det og banket ind igennem opdragelsen
JuanitoMaravilla

Dit indlæg emmer af indestængte frustrationer. Gjorde Salahs bemærkninger så ondt?

Som jeg skrev i mit indlæg havde Real nogle få chancer til sidst i kampen, hvilket jo er helt naturligt, når Liverpool er tvunget til at tage risci for at udligne. De chancer siger jo ikke meget om Reals styrke, men mere om at LIverpool spillede ekstremt offensivt til sidst i et forsøg på at udligne. Det havde ikke noget med kræfter at gøre. Liverpool jhavde jo skiftet ud. De "chancer" du nævner vil de fleste nok kalde optræk til chancer fx at kalde en mislykket aflevering til en medspiller en chance virker lidt søgt. Men når man næsten ingen chancer har haft i en kamp, så er man vel nødt til at fremhæve den slags.

Jeg er som tidligere nævnt ikke Liverpool fan, så dit angreb på Liverpool som klub til sidst virker lidt besynderlig. Vidste ikke at der var en rivalisering mellem Real og Liverpool på det niveau. Dog sjovt at du klandrer Liverpool for deres lodtrækningsheld, hvilket ingen klub er herre over. Måske er det lodtrækningsgudernes måde at belønne Liverpool for at vinde samtlige gruppekampe og ikke tabe mod Sherif:)


Åh ja, det der punkt i en debat, hvor modparten ikke har nogen argumenter og går efter manden i stedet.
Det giver ingen mening at folk herinde seriøst mener og giver udtryk for at det var en fortjent sejr til Real Madrid?!.

De blev spillet ud af banen op til flere gange, og Liverpool havde den ene store chance efter den anden - det var kun en velspillende Courtois der forhindrede 3-4 mål til Liverpool. Så, at man siger Real fortjente sejren, den køber jeg ikke!
Annonce