Meget moden Courtois, der både udtaler sig med respekt for at det ikke er hans beslutning og at han selv har brug for denne pause.
Han ønsker ikke at stoppe på landsholdet, men vil gerne have en tilkendegivelse om hvor vidt hans års pause er endeligt for hans landsholds muligheder, hvorfor han så gerne vil sige farvel og takke ordentligt af.
Ellers kæmper han sig gerne tilbage på holdet om 1 år, og lader mig gætte på at han også til den tid er den ubetinget bedste belgiske målmand.
Alt det med generations skift er en fis i en hornlygte, en glidende overgang er altid bedre, men er der yngre spillere som er ca. lige så gode som de ældre kan det give mening at skifte ud til yngre spillere, men hvis den ældre spiller er længder bedre end nummer to, som i dette tilfælde, skal man jo ikke skifte. Dette i modsætning til den danske landsholds keeper situation hvor Schmeichel på ingen måder var længder bedre end de yngre keepere.