Snak

Mere indhold efter annoncen
"Well. Seriøs nok til at aktionærerne har vurderet at der kan støttes op om projektet.

Der er egentlig ikke så meget at diskutere, og der er heller ingen, der skal retfærddiggøre nogetsomhelst overfor nogen. "

Jamen så kan I da bare stikke piben ind og lade være med at kommentere på indlæg om Croydon. Det går tydeligvis nogle få stykker afsindigt på, at der stilles et par spørgsmål til projektet, og i stedet for at svare, fordi man ikke må/kan/vil, så bliver det en gang ævl om, at spørgerne bare har i sinde at pille Palle ned osv.

"Køb en aktie hvis du tror på det og føler dig overbevist, hvis ikke, så la´ vær´. Den er vel ikke så meget længere end det. "

Jeg må vel stadig gerne diskutere projektet, selvom jeg ikke gider at bakke op om det, eller?
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Ved man om Palle er citeret korrekt? Så vidt jeg kan læse, står der alle andre steder end på Bold.dk ikke noget om tilskuertal.
Reklame fjernet
Det er bolds egen historie.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Det hører vel også med til historien at med lidt vind i sejlene, er det ikke umuligt at komme op på omkring de 500 tilskuere pr. kamp.

Hvorfra ved du lige det? I sidste sæson vandt de deres liga, og deres gennemsnit var på 150 med et maksimum på 317.

Det lader til at der er noget du har misforstået omkring aktier.

Det kan sagtens være. Har aldrig ejet en aktie, so please enlighten me :)
Fedt, ønsker jer held og lykke, ønsker jer det bedste :).

Tyrkiet: Galatasaray Danmark: Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg må vel stadig gerne diskutere projektet, selvom jeg ikke gider at bakke op om det, eller?


Nej nej, du har fuldstændig misforstået. Du har to muligheder: holde din kæft (og især om Palle) eller betale 1000 kr. for en forumunderskrift i tre måneder.

Ok Fjolle. En aktie er ikke ´billig´ fordi den koster 1.2 kr. og en anden aktie koster 150 kr. pr. aktie.

Det er den samlede markedsværdi du skal se på. Den findes ved antal aktier x aktiekurs. Når du har den værdi kan du derefter udregne om hvordan den er prisat.

I fodboldselskabet køber du en relativ høj andel af egenkapitalen for en investering på fx. 1.000 kr. mens det er en dråbe i havet ved fx. et køb af aktier i Vestas selvom dens kurs er 160 kr.

Herefter er der mange måder at prisfastsætte aktier på. Indtjening pr. aktie, omsætning pr. aktie, fremtidig indtjening pr. aktie og kurs pr. indre værdi osv.

Da Fodboldselskabet har negative værdier på mange af disse punkter har du reelt kun kurs pr. indre værdi at gøre godt med. Og her ligger den med købet af 51% af en 7. divisionsklub højere end mange andre kendte selskaber. Altså meget værdi for pengene.
Reklame fjernet
Da Fodboldselskabet har negative værdier på mange af disse punkter har du reelt kun kurs pr. indre værdi at gøre godt med. Og her ligger den med købet af 51% af en 7. divisionsklub højere end mange andre kendte selskaber. Altså meget værdi for pengene.


Okay. Det viste jeg vist godt :)

Men hvis ens mål er at kunne skrive medejer af engelsk fodboldklub på sit cv, og man er ligeglad med værdi eller om man ejer 0.001 eller 0.000000001 af klubben, er det vel billigere at købe en aktie til mindre end 1000 kr. end det er at købe en aktie til 1000 kr. ? :)
Fræk fyr.

Den havde jeg ikke set. Troede det var til klokken tolv i dag (01-12) man kunne tegne nye aktier?

Men ok, skynd dig at købe nogle og kom og vær med til fodbold festen:-). Det bliver rigtig godt.
Der er så meget feel good omkring dette på vores eget forum at det kun kan gå fremad. Alle er villige til at give en hjælpende hånd med for nada. Der er bare god karma omkring dette ;-)

Angående tilskuere. Det kommer, hvad så om der er brugt tal af lidt ældre dato. Vi skal nok få denne skude på ret kurs (mod liga bold hehe..).
"Selskabslov", "Palle er dum", "uvidende aktionærer".

Er det ikke typisk at der kommer kritikere og skriver hvor dumme folk er?

- Hvis Fodboldselskabet A/S ´s politik er at man holder lukkede døre for omverdenen hvordan regnskabet, og kapitalen er, så har de vel lov til det. Man så jo at Chester købet netop gik i vasken pga. for meget åbenhed.

- Alle har da ret til at mene andre er tåbelige, men at folk først håner Palle for at være plattenslager virker for mig åndsvagt. Han har jo netop opnået det som Fodboldselskabet A/S intention var. Nemlig at eje en engelsk fodboldklub inden år 2013. Derefter vælger kritikerne jo åbenbart at kritisere selskabets nye mål, og mene det er en dårlig handel.

Det kan godt være der sidder nogle kloge hoveder der ikke støtter dette projekt, men undskyld mig. Hvornår vil i indrømmer i så tager fejl? Når Croydon har vundet ChL?:)

Annonce