Snak

Mere indhold efter annoncen
Spillere der forlader AGF efter denne sæson:
Kahl
Bejmo
Mortensen
Arnstad
Links (hvis der kommer et yderst attraktivt tilbud for både klub og spiller)
Beck er også et sandsynligt salg
Yacob tror jeg også er et sandsynligt salg

Med andre ord, AGF står overfor det vigtigste transfervindue i klubbens historie. Så det er nu at bestyrelsens ambitioner og CV´s evner kommer til at stå sin prøve. AGF har en historisk mulighed for at for alvor kunne etablere sig som en topklub i superligaen, og klubben og byen har potentiale for at på sigt blive en top to klub i Danmark. Det vil være en gave for fodbolddanmark, men der ligger et kæmpe arbejde foran for at det skal lykkedes. Held og tillykke til DE HVIIE og til Aarhus.
Jeg har ikke det store kendskab til AGF. Derfor disse forsigtige kommentarer …
# Flere af de ældre spillere har en stor aktie i mesterskabet, men når man er sidst i trediverne eller endog i fyrrerne, skal man ikke have tilbudt nye, flere års kontrakter
# Der skal ikke bare “holdes på” profilerne, der skal også investeres i nye, unge, færdige spillere, som kan gå direkte ind og forstærke holdet
# Uden at handle med hovedet under armen, er det nu, at AGF skal smede. Et velfortjent dansk mesterskab efter 40 år, et splinternyt stadion om godt et års tid,
optimisme, sikkert velvillige investorer der gerne vil forbindes med succes og spillere der sikkert gerne vil være en del af en succeshistorie med opadgående kurve. Fornuft og velovervejede beslutninger, men ikke al for mange fødder plantet for godt i den jyske muld
# Til lykke til AGF, til Aarhus og egentlig også til Superligaen. Jo flere stærke klubber i ligaen, jo bedre for dansk klubfodbold
Med andre ord, AGF står overfor det vigtigste transfervindue i klubbens historie.


Både og. Det i 1996, hvor de fuckede totalt op med Bosman og kastede klubben tæt på konkurs år senere og kostede 30 år uden titler står mere klart for mig.

Jeg nægter at tro vi kommer tæt på dette.
Det. Må vidst være den nemmeste opgave nogensinde for en dansk mester.

De har nærmest ingen spillere der for alvor er attraktive for større ligaer.

Nu kan vi så alle vente på de sætter en dybt pinlig europæisk kampagne sammen og gør Danmark til grin.
Der er vist nogle rønnebær som er sure
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Spillere der forlader AGF efter denne sæson:
Kahl
Bejmo
Mortensen
Arnstad
Links (hvis der kommer et yderst attraktivt tilbud for både klub og spiller)
Beck er også et sandsynligt salg
Yacob tror jeg også er et sandsynligt salg


Det er lidt vildt at antage dette i en artikel, hvor sportsdirektøren udtaler følgende:

- Der er ikke noget i vejen for, at den her trup kan fortsætte arbejdet.

- Vi har de dialoger i gang, vi skal have, lyder det kryptisk fra Carsten V. Jensen, der skynder sig at uddybe:
- Det her mesterskab er måske en god test af vores eget system. Om vi evner at holde sammen på så meget som muligt og så finde de spillere, der skal hjælpe os videre, pointerer han.


Ikke dermed sagt, at du tager fejl i din forudsigelser, men det er ikke givet på forhånd, specielt ikke efter CVs udtalelser her. Arnstad brændte ligaen af i efteråret, men har været meget mindre iøjenfaldende i foråret og ligner ikke et +60mill salg, som der ellers var tale om i januar. Han ligner heller ikke en der skal med til VM med Norge. Kommer der ikke det rigtige bud, så kan han måske blive fristet af at prøve Europæisk med AGF i stedet.

Jeg vil gætte på, at både Kahl og Beijmo allerede har noget på plads andetsteds og simpelthen ikke har meldt det ud for at undgå, at det ville give for meget medieomtale og uro. Men sådan som Beijmo har udviklet sig som leder for os, så er det heller ikke utænkeligt, at han vælger passion over ambitioner.

Mortensen forventer jeg også stopper efter denne sæson, men han har før sagt, at han gerne vil opleve det nye stadion. Det vil dog betyde, at han skal blive i to sæsoner mere, hvis stadion-projektet udskydes bare en anelse og det virker usandsynligt, at han har to sæsoner i sig på topplan. Der skal jo også to parter til at enes.

Links, Yakob og Bech? Har der da været nogle konkrete rygter? De skal nok alle tre smede mens jernet er varmt og de får måske ikke muligheden igen med deres alder, men jeg fornemmer også, at de alle tre har det godt i Aarhus og måske er det tillokkende at prøve sig af i det kommende europæiske eventyr.

Formår vi at holde nogenlunde fast i truppen, så ser vores chancer for et videre avancement også større ud, hvilket så vil falde spillerne til gode. Det bliver svært at bygge et helt nyt hold op, samtidig med, at man skal klare sig godt i det europæiske, særligt når tiltrækningskraften netop er det europæiske fodbold vi nu kan tilbyde nytilkommende.
Annonce