Snak

Mere indhold efter annoncen

Dalsgaard ikke imponeret: FCM gør det til en 'knokle-kamp'

tors 12. feb 21:25

FC Midtjylland lykkedes med at gøre det til en ‘knokle-kamp’, siger Henrik Dalsgaard til Viaplay efter torsdagens pokalsemifinale. 



Læs hele nyheden her
Det var også sådan fcm spillede i weekenden - det må være varemærket, lange bolde også krige den på den sidste 1/3
Stop nu Dalsgaard.
Der skal to til tango, og at du ikke blev smidt ud i den sidste kamp gør jo at du kan tonse igennem i dag.
Takes one to know one!
AGF mødte et hold som er bedre til at spille “AGF-fodbold” end de selv er 😅🤌🏼
Vildt Erlic får lov at spille så svinsk 2 kampe i træk uden konsekvens.
Started as fun, keep it that way.
@Diffus

Med den kommentar ved man bare, at du ikke har set mange AGF kampe i denne sæson.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Dalsgaard skal da lige klappe hesten, der kunne let være blevet til adskillige gule kort til AGF så frem dommeren var sin opgave voksen, eksempel vis slag i hovedet hvor han stå lige ved siden af, holden og rykken i trøjer, jo AGF holdt sig da vist ikke tilbage.
Erlic tæmmede samtlige af AGFs offensive spillere i dag. Jeg synes, man bør gense kampen og nyde hvor god han er.
Dalsgaard opsummerer 100% min opfattelse af kampen. Midtjylland er store og spiller meget fysisk og duelpræget fodbold. Det er svært at spille imod. De skaber mange spilstop og faker skader flere gange. Dommeren hopper på limpinden, og er derudover alt for lang tid om at give de første gule kort.
Erlic balancerede også på kanten af at lave straffe rammer han ikke Arnstad inden han lige snitter bolden
@kronen

Der skal to til tango, og at du ikke blev smidt ud i den sidste kamp gør jo at du kan tonse igennem i dag.


Arh, Dalle havde havde nu nok ikke fået karantæne i pokalen for et rødt kort i ligaen.
Midtjylland!
Annonce