Snak

Mere indhold efter annoncen
Den første kamp og vi begyndte at vinde igen. Den første!
Havde vi fortsat med Capellas var vi jo rykket ud af ligaen. Så kan det være ligegyldigt om vi var kommet videre i Europa.
Jeg tror der er en del der tænker Thomasberg, det er ham den kedelige fra Randers. Det er måske også rigtigt nok, men jeg er glad for sejre og indtil videre har Thomasberg overhovedet ikke skuffet.

@dimme
Selvfølgelig ville FCK det. De er et fantastisk hold der hører til i den Europæiske top.
Da Thygesen i slutningen af kampen siger "De skal være glade for de er piv elendige" efter en Niedercorn spiller har skudt bolden 8m over mål var jeg flad af grin, og manden har jo ret.
Nu kan man kende bold.dk igen. Det er lige så stupidt som det plejer at være.

Fin nok indsats af FCM der stadig finder deres balance. Jeg tror at Cho Gue-sung bliver god for FCM.
Hvis FCV spiller dårligt, tænker jeg ikke det er de enkelte spilleres skyld.

Det er jo ikke dårlige spillere der mangler kvalitet, der er på holdet. Der er jo spillere for mange 100 millioner kr på holdet.

Det må jo være træner, chefer mv, der ikke kan finde ud af deres job,
Godkendt resultat, men overhovedet ikke prangende.
Som Dalsgaard nævnte, var det en ok præstation, men der plads til forbedringer, ikke mindst hurtigere spil. Trods alt godt der er noget selverkendelse.
Jeg synes også Midtjylland spillede meget hurtigere før sommerpausen i playoff mod VHK, som formentlig ville have tabt mod Progres.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu har TT for alvor fået sat sit præg på holdet. FCM er blevet et røvsygt jysk 442 hold........har sgu ondt af holdet fans.....GAB!
dimme

Du ved vist ikke helt hvad du snakker om.. der var klasseforskel om du vil det eller ej. De har vel knap et skud på mål, så gas ned 😊
Nu har TT for alvor fået sat sit præg på holdet. FCM er blevet et røvsygt jysk 442 hold........har sgu ondt af holdet fans.....GAB


Det er jo lige netop det han er blevet ansat til? Jeg tror ikke FCM får stor europæisk succes under TT, men jeg er ikke i tvivl om at de kommer til at kommer til at spille med om mesterskabet, fordi TT ved, hvordan man vinder superligakampe.
FCM gjorde hvad de skulle - vinde med mere end 1mål...

De spillede jo nærmest hele kampen på autopilot - og så går man bare ned i kadence, når modstanderen ikke er bedre.. Det ser man i alle ligaer og selv blandt de helt store hold..

FCM skiftede også ud, for at spare kræfter - det ødelægger rytme...

Mærkeligt at have så travlt med at sable det ned - for det var bare en sikker sejr og det bliver det også på udebane, hvor hjemmeholdet ikke kan pakke sig.
Man Utd og OB. - Av av, det er hårde tider! Ville godt nok ønske at folk var bedre til at kommunikere herinde...!!
@dimme
Fck ville have klasket det der hold 5 eller 6-0

Sjovt, det ville FCM også have gjort mod Breidablik i Island...

#GratisPåstand

@Engelsborg
Du er havnet i forkert tråd.
Denne tråd omhandler FC Midtjylland der har spillet mod FC Progres Niederkorn, ikke FC Vestsjælland (eller hvem du ellers hentydede til)
Annonce