Snak

Mere indhold efter annoncen

Damsgaard har været under kniven: Ude på ubestemt tid

fre 29. sep 2023

Mikkel Damsgaard er blevet opereret i knæet, og han er derfor ude på ubestemt tid. 



Læs hele nyheden her
Gal en deroute han har været på efter et vanvittigt EM. Mon han nogensinde finder tilbage til det tårnhøje niveau.
Han ender i suppen snart
Han er 23 år, så der er masser af tid. Men det begynder at se bekymrende ud frem mod EM næste år.
Ja men med slidgigt og bakterie angreb efter en knæoperation tidligere, er det virkelig op ad bakke.
Håber han kommer sig ordentligt på et tidspunkt
Følger AGF, Landsholdet og de danske spillere i Europa. Drop nu jeres smålighed, misundelse og den forb... jantelov og lad os have en ordentlig debat. I ved selv hvem I er.
Han bliver lejet ud til FCN i foråret, der efter købt for et symbolsk beløb, og han vil rende halvskadet rundt de næste par år i suppen, indtil han går på tidlig pension. Men Hjulmand udtager ham hver gang han har været 10 min på banen...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Rent klinisk ser det virkelig skidt ud. Rygtet i Sampdoria var endda nekrotiserende fasciitis, hvorfor jeg dengang faktisk aldrig regnede med at se ham tilbage på en fodboldbane. At de fik ham solgt var endnu mere overraskende. Gentagne reoperationer bekræfter dog, at bekymringen ikke var helt urealistisk. Jeg forestiller mig en stor sandsynlighed for, at han bliver erklæret fodboldinvalid.
Internazionale AaB
At de fik ham solgt var endnu mere overraskende.

Og så for knapt £17m. Mon ikke også de ærger sig voldsomt over den handel i Brentford i kraft af, at de opererer med et af ligaens mindste budgetter. Uanset hvad er det vanvittigt synd for Damsgaard.
Men, han var altså fantastisk i det, der må være Danmarks andet bedste EM-resultat nogensinde og vel top tre i slutrunderne samlet, inkl. VM.

(Fraregnet King Fahds-cup eller hvad den hed)

Imens Eriksen lå på sygehus pga. hjertestop, that´s life, up and down.
Tror for en gangs skyld ikke at Matthew Benhams kalkulator har været i brug ved Damsgaard-handlen.

Det ligner mere noget som dansker-kolonien har fået trumfet igennem ligesom vi ser med Fredbergs sentimentale indkøb i Anderlecht.

Tror desværre også at Damsgaard er færdig på det absolutte topniveau. Så mange knæproblemer i den alder er foruroligende.
Splejser vi ikke bare om en minibus, der samler Damsgaard, Gaaei, Lindstrøm og Isaksen op via en nøje tilrettelagt rute og sætter dem af i en subtop klub i Belgien?

Det er jo den rene elendighed efterhånden.
Annonce