Snak

Mere indhold efter annoncen
Flot kæmpet men skuffet over måden man gik ind til kampen. 5-4-1 og kør kontra var ikke hvad jeg forventede af Hjulmand - slet efter de udmeldinger fra den danske lejr om at man ikke ville ses som underdog. Det var åbenlyst at England kunne presses ned til Pickford og så kunne man samle de lange bolde op. Der var ingen grund til at lade England styre kampen og give deres fantastiske offensive spillere så meget tid på bolden. Havde håbet overfaldsfodbold, men istedet blev det en meget Hareide-agtig tilgang.
Men overall flot indsats af drengene som gav alt.
Holder med: - Landsholdet - Alle danskerklubber
PAPAD, VAR fejler igen, desværre.
Jeg har været stor fortaler for VAR, men det virker bare IKKE!!!


NEJ VAR har været suveræn under EM. VAR sagde nej til straffe i dag, men dommeren ville ikke se den og dømte imod VAR :(
Ufatteligt at folk mener de kan tillade sig at svine Danmark og landstræneren til efter sådan en kamp.

Semifinale. Mod England. På Englands hjemmebane.

Hvis ikke folk var blevet hjernevasket af danskernes gode kampe indtil nu, så ville alle på forhånd have regnet med et stort nederlag til Danmark - men hvad fik vi?

Danmark i front og spilstyrende i flere perioder. Danmark, der tvinger England i forlænget spilletid og taber på et tyndt straffespark - og endda formår at sætte englænderne under pres med ti mand på banen.

Come on - hvis man ikke er tilfreds med det - stolt af det - så må man finde et andet landshold at holde med, hvor den slags forventninger er mere passende.

Fantastisk EM og fantastisk kamp. Der skal held til for at vinde på en dag som i dag og det var der bare lige akkurat ikke nok af.
@Wise1964

Jagte Hjulmand??.

Man har vel lov at kritisere manden når han fejlede taktisk i dag. Vi kan jo ikke hele tiden løbe rundt som jubel idioter og rose manden for alt :)

Selv pressen tør ikke stille de kritiske spørgsmål...
Nu må folk sgu stoppe med at skrive "tyndt straffe". Der er ikke straffe. Ikke skyggen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
F…… Kane og Sterling er de største divere i fodbold. Kaster sig ned konstant. Ikke skyggen af kontakt ved deres straffe.
Åhhhhhhh der er jo aldrig straffespark...
Vi kæmpede flot men der var udsolgt..
England vandt fortjent. De har gode og hurtige spillere må man bare indrømme.
Vi manglede kvalitet på den sidste 1/3 af banen.
Ingen chancer faktisk:) Øv.
Der var IKKE straffe. Klart dive.

Men også tydeligt fra start at dommeren var imod os.

Og det leder så tankerne hen på hvor korrupt UEFA er, for det giver jo klart flest penge i kassen at England vinder.

Og desværre - Hjulmand fejler på en række beslutninger i dag. Mest eklatant at Braithwaite skulle have været skifte ud, og Dolberg blevet inde.

Tyndt EM hvor vi vinder et par stykker over medium modstandere, men ellers ikke er prangende. Og så hjælper det jo ikke når man spiller 10 mod 12.

Konklusion: Korrupt lort, som man næsten ikke orker at glo på.
Der var 2 bolde på banen da England fik straffe. Sterling løb lige forbi den.
SKANDALE!
.
Annonce