Snak

Mere indhold efter annoncen
Så trættende at læse/ høre fra Midtjylland og Brøndby fans hvor gode deres klubber er, hvor uheldige de altid er internationalt. Sørgeligt at kun FCK kan bidrage og det er bare ikke nok.
Danskerne må til at indse at dansk klubfodbold er helt i hegnet, ingen længe bliver vi vel overhalet af Island, Luxembourg osv.

Men du tror ikke det er trættende at høre på FCK fans der altid klapper sig selv på skulderen, og "brokker sig" over hvor dårligt alle de andre hold klarer sig i Europa hvert år.

Du mener det jo ikke, når du skriver, at det er "sørgeligt at kun FCK kan bidrage". Du og alle andre der sidder i denne tråd er jo ret stolte af at være fans af det eneste danske hold der klarer sig hæderligt.
Hvis der lige pludselig var 3-4 danske hold med i europæiske gruppespil, ville i jo ikke på årlig basis påpege hvor godt det hold i holder med er, og hvor dårlige de andre hold er.
Den tabel siger jo desværre alt, men overraskende er det jo ikke.
FCM og BIF må til at tage sig sammen. Det kan ikke være rigtigt at lande som Cypern og Tjekkiet præstere bedre end os i den her sammenhæng. Til dels også Schweiz og Østrig, men der er man måske mere undskyldt idet at de har hold der plejer at komme langt i de europæiske turneringer. Og til dem der mener at man ikke kan forvente mere af BIF og FCM må tage sig sammen. Fortæl mig hvordan det er muligt for klubber som Rosenborg, Ludogorets og lignende hold at gøre det? De kører mig bekendt med nogenlunde samme budgetter som FCM og BIF.
Selvfølgelig bestemmer du, hvilket hold du holder med.

Så er det nok bare mig, der er underlig.
"To defeat an enemy you must know them. Not simply their battle tactics, but their history, philosophy, art." - Grand Admiral Thrawn https://www.youtube.com/watch?v=48H34ukFe8g
FCK er bare det eneste hold i DK der kan gå videre til gruppe spillet i CL resten pak nu sammen og nej jeg ikke FCK fans eller sådan noget!! Midtjylland er 1000 km bagefter med deres kick and rush spillestil!!!
Danmark halter: BIF og FCM kan helst vinde

Hvad betyder overskriften?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvorfor al den negativitet over andre klubber. Fokuser nu på jeres egne klub og støt den, som en rigtig fan.
Ja, FCK er objektivt set det hold der med afstand laver flest point i Europa.
De har den bedste økonomi og setup og derfor præsterer de godt.
FCM har også en fin økonomi og setup, men mangler international erfaring. De har større ambitioner end deres resultater. De skal finde en løsning, hvis de vil rykke sig.
Bif er i en opbygningsfase og deres økonomi er svækket og deres setup er nyt. Der vil naturligvis gå tid gør de leverer internationalt.
Esbjerg er realistiske og fokuserer på ligaen, da de ikke er gearede til Uefa og ikke vil risikere en nedrykning netop i år. Og en satsning på Europa ville betyde at de skulle investere ekstra penge i truppen.

Esbjerg røg ud i deres første runde. De leverede under forventning.
Bif ser ud til at ryge ud til Braga, men det er forventeligt, så de har vel leveret det de skulle.
FCM er en 50/50 mod Rangers inden første kamp og ryger sikkert ud nu. En lille skuffelse, men ikke en katastrofe.
FCK står med gode kort, og en realistisk chance for et gruppespil. Hvis det ikke nås er det vel under forventning. Og nogle sejre i gruppespillet vil være en succes.

Godt indlæg, og jeg er stort set enig.

Man kan dog argumentere for, at Brøndby burde have fået en sejr mere mod Inter Turku, og muligvis også mod Gdansk. Men det var aldrig forventeligt, at Brøndby gik videre mod Braga - som fan tror jeg jeg gav dem 15-20% chance.
Har det fint med FCMs ambitiøse udmeldinger om egne evner. Men når de så gang på gang roder rundt som tabere, ja så giver det altså hån og latterliggørelse. Vis nu nogle nosser!! At man i FCM vælger en total uerfaren træner uden klar spillestil, uden karisma, uden power, jamen så ser det ikke ud til Steinleins ordskvalder nogensinde omsættes i resultater. FCM er pinlige i Europa sammenhæng. Set udefra er der sq heller ikke ild i øjnene på spillerne. Det er helt og aldeles uhørt man ikke "er klar/vi var der ikke fra start" på det her niveau. Kæft, nogle amatører at se på, og høre på. Der er lysår op til FCK, undtagen i Steinleins optik. Bønder på fabrik.
Til Henoch:

Jeg tror, at der er noget, som du har misforstået.

Danmark ligger solidt på 16. pladsen og selvom vi skulle ryge ned på 17. eller 18. pladsen, vil det stort set ikke ændrer noget.

Grækenland ligger nr. 14.

I næste sæson mister vi en virkelig dårlig europæisk sæson, som vi præsterede for 5 år siden. Hvilket styrker os. Det klart at hvis vi præsterer en virkelig dårlig europæisk sæson i år, så er det skidt. Men lad os nu ikke se om FCK ikke leverer en god sæson, som de plejer, og så modtager DK nok de gennemsnitlige point vi plejer at lave.

https://www.uefa.com/memberassociations/uefarankings/country/#/yr/2019

to gange 2-4 hjemme mod europæisk mellemvare er naturligvis historisk ringe. tror mere det er ståle end fck´s penge der har æren i deres succes. han har knækket koden og selvom der har været mange mindre imponerende resultater undervejs gennem årene er DE i dag dk´s eneste seriøse bud på et slutspil år efter år. syntes dog at der stadig mangler lidt når man så når ind i varmen. forventer ikke de skal blæse de andre omkuld men de må gerne kunne spille med om 2.pladsen. så en ekstra kode til gruppespillet ville glæde mig.
FHJ
FCK har jo også skabt sig et fint udgangspunkt år efter år, hvilket gør at hvis de bliver mestre, er deres vej til Europa league gruppespil ikke særlig svær, og deres vej til champions league gruppe spil, er reelt ikke sværere for dem, end FCMs og BIFs vej til Europa league slutspillet.

Hvis man ser bort fra deres Atalanta opgør, så har FCK vel reelt ikke overrasket europæisk længe.

Det er selvfølgelig noget FCK selv har skabt, og sindssyg flot er det, men at kræve at Danmarks nummer 2, 3 og 4 kommer videre i gruppespil vil kræve mirakler, da de allerede 2 runder før Europa league gruppespil, møder stærkere, eller i hvert fald lige så stærke modstandere, som FCK møder hele vejen til champions league gruppe spillet.

Esbjerg skuffede og burde gå videre efter første runde, men havde ikke haft en chance i anden runde.

Brøndby har gjort det ok, og det er ingen skam at ryge ud til Braga, selvom at de nok skulle have haft en uafgjort, for at give lidt til dk, og det kan jo nåes endnu, og så kan man vel ikke rigtig forvente mere mod et hold som Braga.

FCM kunne måske også godt have gjort det bedre hjemme, men at nogen mener at de er 50/50 mod et hold som Rangers, så mener jeg at de har lidt for store forventninger til FCMs kvalitet, så igen er det ingen skam at ryge ud til Rangers, men lige som Brøndby, burde de måske også have haft mindst en uafgjort, så der kom lidt point til dk.

Så jeg synes det er ved at være plat at selvfede FCK´ere og sports journalister, brokker sig over det gang på gang, man er jo nødt til at se realistisk på det, og at Danmarks nummer 2, 3 og 4 skal overpræstere ret meget, for at nå et gruppe spil.

Det er gået galt for flere år siden, og det bliver kun sværere og sværere.
Annonce