Nu må man heller ikke såre andre? Hold nu op, hvad er det for en verden du lever i? Racisme eksisterer og vil altid eksistere.
Vi ramte vist mere plet end vi havde drømt om da vi antydede at du virkede lidt tonedøv overfor den tid du lever i. Vi har lige været gennem en weekend hvor tonen mellem os har været i højfokus ovenpå X-Factor løftede emnet.
Det virker til der er nogle helt elementære ting der er gået hen over hovedet på dig.
Kritik vil altid såre andre, skal man så heller aldrig kritisere?
Kritik og bevidst brug af nedsættende ord om andre er jo to ret forskellige ting. Så jeg tænker helt ærligt ikke der er behov for at forklare hvorfor det ikke er en sammenligning jeg køber.
En million forskellige ord vil såre en million forskellige mennesker, get the fuck over it.
Ja, man kan nemt komme galt afsted. Men hvorfor dog insisterer på at bruge et ord hvor man helt sikkert kommer galt afsted? Det var mit oprindelige spørgsmål som jeg ikke kan se du har svaret på?
Det kommer du ikke til at ændre på med din evangeliske holdning bag dit tastatur.
Det selvfølgelig ikke alene mit bidrag der har gjort det, men det at vi er virkelig mange der alle bidrager gør at netop det ord du er så glad for at bruge, er gået fra at være et normalord til nu kun at være de få uciviliserede der benytter det.
Lad os se hvordan du har det med sorte, hvis du bor i et etiopisk nabolag,
Som sagt, du ved ingenting om min og andres baggrund i forhold til at bo tæt på, måske endda under samme tag, som folk med en lidt pænere hudfarve end min om vinteren noget blege danske hud.
Så spar mig for din antagelse om at vi andre ikke aner hvad vi taler om, men hvis vi vidste hvad du ved ville vi gå og bruge nedsættende ord om sorte.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others.
The same applies when you are stupid.