Snak

Mere indhold efter annoncen
gentleman finn

jeg kan fornemme parken betyder meget for dig og det er jo skønt, og det er lykkedes dig at opfinde et argument om at det er godt med kontortårnene, det er imponerende.
alle os som ikke har de samme følelser, ser et gammelt udslidt stadion, med elendige forhold inde på stadion, såvel som udenfor. kontorbygningerne og den en ende er i fodboldstadion mæssig forstand bare en øjebæ, som intet godt gør for stadion og den primære årsag (udover koncerter) at man ikke kan holde en bare nogenlunde græsbane (det er højtlæsning for dværge at græs har brug for luftcirkulation)
men sådan er vi så forskellige og der er vel ingen os der kan bestemme for andre hvad de måtte synes :)
Man skal ikke blande politik og fodbold sammen, siger DBU. Alligevel skal vi møde Færøerne hmmm.
Hele Danmarks landshold.
Eller i hvert fald Københavns...😑
Hvorfor placerer man ikke i det mindste én af kampene i vest for Storebælt. ..?


Det syntes jeg er en 100% valid kommentar.

Hvis de fleste andre end Brøndby fans kan blive enige om at det støste, bedst placerede stadion er bedste løsning, så er eneste pointe med at flytte kampene at hele danmarks landshold kommer lidt ud i landet. Det opnår man ikke ved at flytte kampen 10 km ud af København.
Det jo totalt ligegyldigt at gøre. Whats the point.

Så giver det da meget mere mening at lade en anden by og landsdel komme i spil.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Så godt at hele Sjællands landshold ikke kun spiller i parken... Jylland må åbenbart nøjes med ligegyldig kvind bold der er så talentløs at herrelandsholdet må finansiere deres løn.
Det er vel blandt de 2-3 dårligste kommentarer på bold. Nu betyder størrelse og at man kan huse de allerstørste kampe og f.eks. være gearet til CHL-fodbold, landskampfodbold og EURO 2021 og i øvrigt ligger centralt i en by (med metro/offentlig transport tæt på og ikke ude på en pløjemark) meget. Dernæst er Parken et stadion hvor der nemt kan komme intens stemning med tilskuerne tæt på banen - også her gør størrelsen noget. Der kan også komme tag på og madudvalget og generel tilskueroplevelse er forbedret markant. Der er ofte læ og de klart fleste pladser er under halvtag (det regner ikke med andre ord).


D´OH! Jeg siger jo netop at Parken er større og det er det sted den er bedre end andre stadions! At du så begynder at diskutere størrelse når jeg egentlig allerede er enig , ja.......

Nu ved jeg ikke om der er varme i de ca. 10.000 plasticsæder ude på marken ved Herning, men derudover ved jeg ikke hvad du mener er bedre ved det stadion. Det samme kan siges om Ceres Park, om Alborg Portland, om Blue Water Arena mv.


Prøv f eks med en bedre bane!!! Parken er et grimt stadion og der er en frygtelig akustik.

Parken er - gammelt eller ej - formentlig det absolut bedste stadion at se fodbold i Danmark, alt taget i betragtning og ja, her betyder størrelse og stemning selvfølgelig noget.


NEJ! Det er Brøndby stadion! Iøvrigt har stemning ikke noget at gøre med stadion, det har noget at gøre med tilskuerne! FCK fans har selv kæftet op om at der ingen stemning er på f eks Old Trafford!
FC Midtjylland Hamburger SV
Prøv f eks med en bedre bane!!! Parken er et grimt stadion og der er en frygtelig akustik.


Brøndby stadion er ved gud heller ikke et kønt stadion. Hvis det er estitik vi taler er der en del stadions i Jylland der er meget mere rare for øjet end både Parken og Brøndby Stadion.

NEJ! Det er Brøndby stadion! Iøvrigt har stemning ikke noget at gøre med stadion, det har noget at gøre med tilskuerne!


Om Brøndby Stadion eller Parken er bedst er jo en meget subjektiv vurdering. Folks ytringer om det siger normalt mere om tilhørsforhold end stadion.
Men i forhold til det du argumenterer for ovenfor kan man jo sige at det er samme fangruppe man enten vil have til København eller til Brøndby, så når det kommer til hvor der vil være bedst stemning er det nok mere et spørgsmål om hvor mange der er og ikke hvor det er.
Der vil normalt være flere i Parken og dermed bedre stemning - men til en kamp mod Færøerne kan tanken være at man alligevel ikke får udsolgt så kan man flytte det til et lille stadion. Men så kan man jo ligeså godt give den til provinsen.

Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Måske var San Marino optaget?
Christian hj

Selv hvis Fck fandt kuren mod kræft, så ville du kunne finde noget negativt ved det! Af ren nysgerrighed, hvorfor forholder du dig ikke til de ting du bliver udfordret på i andre tråde? Altså jeg har en fin ide om hvorfor, men ville da være bedre at høre dit svar?
Færøerne virker ved første øjekast uambitiøst – men det må være for at møde et hold som pakker sig helt ned, og lukker butikken, og se om vi til den tid stadig har problemer med sådanne modstandere.

Og så håber Hjulmand nok at vi kan teste dette, og samtidig have mindst mulig risiko for at tabe, så vi ikke evt. får gummiben op til EM.

Men hvis vi så alligevel taber den, giver det dog dobbelt bagslag, jaiks...
Annonce