En kamp mod NordIrland der er berømte for at parkere bussen skal foregå i et pænt tempo så man får flyttet Irerne. Der skal lægges præcise knaldhårde afleveringer så tiden Irerne har til at sideforskyde minimeres. Men Kasper Hjulmand mente åbenbart at det var bedre at sætte 6 offensive spillere på banen der end ikke evnede at holde anden divisions tempo, og jeg var dybt imponeret over at de fleste afleveringer reelt nåede frem, de var utroligt slattent slået, og have Irerne haft en smule talent ville de have gået et skridt frem og 50% af de afleveringer ville blive brudt.
Jeg vil ikke give nogle af spillere skylden for aftenens kønsløse indsats, det må ene og alene hænge på Kasper Hjulmands mærkelige taktiske oplæg.
Danske fans.. hold nu op en gang medgangsmentalitet! De kunne lige løfte humøret i 10 min. efter scoringen. Og så faldt den igen. Synes Morten Bruun sagde det så fint, man kan diskutere årsag og virkning, men faktum er, at landsholdet ikke kan begejstre og omvendt bærer fansne heller ikke holdet. Se bare 90 procent håbløse kommentarer her. Det er jo præmissen, at der går op og ned, og så rammer man en gang i mellem noget som ved EM. Det skal nok blive bedre, men ikke ved at skifte træner og halvdelen af holdet.