Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg kan ikke mindes at Eriksen har sparket andre steder end til hans egen venstre side , ikke meget variation i hans spark
Brøndby og Chelsea
…og det var det Ronaldo fortalte sin målmand.
Elefanten i rummet er Eriksen og dødbolde. Det er Kejserens nye klæder. Hjørnespark, frispark og ja - nu også straffe - det hele har gennemgående manglet kvalitet over de senere år. Er glad for Eriksen i spillet - men ikke den del - overhovedet!
moderator
Selvom det var skidt han brændte, så hører det sig med, at han rent statistisk stadig er bedre end gennemsnittet. Det er lidt ærgerligt vurderingerne af han præstation af flere, nærmest udelukkende bygger på de brændte chancer. Udover det spillede han fint, og havde næst- eller tredjesidste fod på virkeligt mange af de chancer vi skabte.

Jeg har tidligere ment man skulle tage generationsskiftet nu, men i den rolle han spillede sidst viste han sig glimrende. Og til det han kan er der meget få i pipeline.
https://kortlink.dk/sudv
Jo jo, de brændte chancer tæller ned, men den "smøremaskine" han er i det danske spil, skal ikke undervurderes ... den eneste, som jeg kan forestille mig kan tage over, er Damsgaard, der så vil udføre rollen lidt anderledes.

Eriksen skal selvfølgelig stadig spille, fordi han er olien i maskinen, uden ham går der knas i maskineriet.

Det med dødbolde/hjørnespark er også noget, som Morten Bruun har påpeget. Men det skifter lidt, hvorvidt Eriksen skyder dårlige hjørnespark på landsholdet. Det er lidt up and down.

Kroatien kan nok heller ikke undvære Modric.
Annonce