Snak

Mere indhold efter annoncen

Dansk scoring: IK Sirius tromler videre

man 3. aug 21:01

Tobias Anker scorede i IK Sirius' 2-0-sejr over Halmstads BK, som udbyggede føringen i toppen af Allsvenskan.



Læs hele nyheden her
Den svenske lige er sgu fed. Andet år i træk, hvor en klub uden mesterskaber, ligger til at tage guldet - 50+1 reglen og ingen klubber med engelske akronymer i klubnavnet.

Som det burde være herhjemme.
Sirius´ bedste historiske slut placering i Allsvenskan er en 7.-plads, som klubben opnåede i sæsonen 2017.
Marcus Lindberg der tidligere spillede i Hvidovre var også på banen.
Det begynder at ligne en kæmpe sentation og endnu større end Mjällbys overraskende mesterskab forrige sæson.
Jeg krydser fingre 🤞.
kimjen
AaBager, det er alt andet end et sundhedstegn for en liga, at det kan være hips som haps, hvem der bliver mester, men hvis du har det sådan, så skal du da bare følge Bundesligaen og Allsvenskan.
Ja bare ærgeligt at der ikke ligefrem er spænding omkring mesterskabet i Bundesligaen.
det er alt andet end et sundhedstegn for en liga, at det kan være hips som haps, hvem der bliver mester

Sundt i forhold til hvad? Hvorfor er der usundt, at flere klubber kan drømme om mesterskabet?

Det kommer måske an på fra hvilken vinkel man beskuer det fra. Det er ikke sikkert de fans der går mere op i UEFApenge, koefficientpoint og tabte 1/8 dels finaler mod Englands nummer 13 eller Belgiens nummer 2, syntes det er sundt.

Men fra mit perspektiv, kunne det ikke være bedre.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Den svenske lige er sgu fed. Andet år i træk, hvor en klub uden mesterskaber, ligger til at tage guldet


Og det vilde er at den anden lille klub, Mjällby, ligger rigtigt godt til at komme med i CL ligafasen nu.
Du har fat i min pointe, ja. Forstå mig ret, jeg elsker at følge med i Tyskland og kan sagtens se charmen ved det. Allsvenskan bliver normalt mest til et par kampe om sommeren, når alt andet står stille.
Yuppies Networking: Det hedder ikke Bundesligaen, men Bayernligaen, desværre. Jeg velkommer dog 50+1 som min signatur også understreger. Vidste faktisk ikke at Allsvenskan også havde 50+1! De har så vidt jeg ved heller ikke VAR i Sverige, så man må bare sige at de er foran DK på de parametre.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Det er i allerhøjeste grad ærgerligt, Bayern er så dominerende, men fankulturen er efter min mening den fedeste i Europa og jeg finder spænding i Europa-pladserne og nedrykningskampen.
Jeg var på stadion i går til kampen og det kunne godt, i perioder, ses, hvorfor de har været så overbevisende i ligaen. Halmstads forsvar snorksover ved et hjørnespark, hvor det for 3. Gang i træk lykkedes Sirius at tage det kort og dermed få bolden tættere på inden indlæg. Absurd dårligt forsvarsspil inden Tobias Anker så header den ind.

Angrebet efter er det topscoreren Robbie Ure der får tilkæmpet sig et straffe, noget søgt vil jeg mene, men dommeren dømte det og ingen VAR, så 2-0. Herefter var der enkelte muligheder for mere og til Halmstad, men de ligger sidst af en grund.
Annonce