Snak

Mere indhold efter annoncen

Dansk superfan blev hyldet af La Liga-klub i afskedskamp

fre 27. okt 2023

Danske Paw Værnhøj har fulgt Betis tæt de seneste godt otte år og fik for nyligt en flot hyldest af klubben, inden han rejste hjem til Danmark.



Læs hele nyheden her
Fedt interview. Da jeg havde Twitter, fulgte jeg Paw. Meget inspirerende.
Fodbolddiskussion er sjovest, når man snakker eller skriver ordentligt til hinanden.
hahah hvor er det fedt at læse ens egen historie med en anden dansker, selvom min var med Atletico Madrid :) så stort set det samme oplevelse.
Stærkt. Helt igennem fed artikel. Stor gestus af Betis og fans at hylde Paw på den måde.

Mon ikke hans ferier (inden for fodboldsæsonen) går til Sevilla :)
Fin artikel og stærk passion!

Da jeg læste bogen Futbolmania (Kasper Kloch, 2011), der er en rundrejse til samtlige spanske byer og stadions i La Liga, fik jeg også øjnene op for Real Betis. Det lød som en virkelig fed klub og det overraskede også mig, at den faktisk var større end FC Sevilla - målt på fans.

Bogen kom jeg til at låne ud og den vendte aldrig siden tilbage(!), men jeg husker en passage fra afsnittet om Betis. En Betis-fan blev spurgt, hvordan man vælger at blive fan af den ene klub frem for den anden, når man bor i Sevilla. Man vælger ikke, hjertet vælger for én, var svaret, mens han slog sig for brystet, hvor hjertet sidder (som jeg husker det!).

Bogen kan absolut anbefales.

Høj klasse af både Betis og Paw.
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Man vælger ikke at være Betisfan; klubben vælger dig! Og ligesom Herrens veje er uransagelige så virker Betis´ tiltrækningskraft også på mange og aldrig helt overskuelige måder. Men en ting er sikkert: er man først blevet suget ind, så forbliver man verdiblanco for altid - Også selvom man tager tilbage til Nordjylland! 🙂 Betis er en følelse, ikke et rationelt valg - "Musho Beti" og god vind fremover
Smukt.⚽
kimjen
Tankevækkende, at bold.dks bedste og mest velskrevne artikel i meget lang tid, handler om en fan....
Så flot 💚🤍
Annonce