Snak

Mere indhold efter annoncen

Daramy EM-tvivlsom: Hjulmand bekymret

man 13. maj 2024

Landstræneren meget kryptisk om den kritiske situation til Mohamed Daramy, hvor EM kan være i farezonen.



Læs hele nyheden her
Nu tænker jeg ikke Daramy skal med uanset hvad, med det niveau der er vist denne sæson. Men passer da fint ind i Hjulmands princip om at man ikke behøver spille på klubplan for at være med på landsholdet.
5 mål og 6 assist i 27 kampe er da okay stats 🤷‍♂️ men Jaa det kunne da sikkert være bedre
For min del så det ut til å være alvorlig med en gang jeg så skaden. Måtte snu meg vekk et lite øyeblikk. Håper det går bra med Daramy, hadde gjerne sett ham i mesterskapet.
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
Siger bestemt ikke det er skidt, men vi har bare så mange bedre kanter. Bruun Larsen, Skov Olsen, Isaksen, Dreyer og Yussuf burde alle være foran efter min mening.
MadsPJ, nej vi vælger selvfølglig bare en af de 7-8 andre vi har, som har de samme egenskaber. Det er privilegiet ved, at være en kæmpe nation, ligesom Frankrig, Spanien, England etc. Eller hov vent engang, Danmark er slet ikke så stort og besidder den samme talentmasse… Det vist nærmer dig, der skal hæve niveauet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der var vel fin pil opad mht Daramys niveau lige op til skaden. Vores landshold er ikke lige der, hvor det skal være, hvis nogen spørger mig :) tænker vi bliver prygelknap hvis AC bliver skadet
Faktisk mest til pudersne d-:
Det er lige netop den postition, vi er aller tyndest på. Vi har ikke engang én spiller der spiller kontinuerligt i en top 5 liga på LW. ( Ikke en, der faktisk har succes samtidig ihvertfald) Ikke at vi har en i anden side, som kan noget voldsomt.

Men det ville godt nok pynte på landsholdet, havde vi to hurtige kanter, der har noget kvalitet i deres afleveringer.
Ellers må vi spille med wingbacks, og så 3 angribere.
Ja for Isaksen har virkelig brændt banen af i serie A og Skov Olsen virker også driftsikker.
Daramy har faktisk haft en rigtig fin sæson og været fast mand. Synes netop han har rykket sig og var et godt bud på en mand til EM truppen. Nu ser det lidt mere sløjt ud, både ift. det Hjulmand siger, og at han ikke har spillet så længe
Det er vel helt fair at have forskellige meninger om hvem der skal med. Landstræneren har heller ikke i alle udtalgelser ment Daramy har fortjent en plads på landsholdet. Men lad os da tage debatten på en sober måde, i stedet for det barnlige mudderkast her. Er der nogen der evt. kan give deres synspunkt om hvorfor de mener Daramy skal med, over de andre der er nævnt?
Fordi han kan noget som de andre ikke kan. Han kan sætte en mand eller to i én mod én. Så er han i form, er han guld vær og kunne sætte ind, når vi skal jagte et mål. Bevares ASO har lidt af det samme, men ham har vi ikke set meget til på landsholdet i noget tid, og når han har været med, er han faldet helt igennem ligesom Lindstrøm.
Annonce