Sindsygt at folk tolker det her som noget andet end fuldstændig groteskt. Selvfølgelig skal redder ikke fjernes fra en kamp fordi en træner er en dårlig taber.
Snak
lør 29. nov 20:01
Tja, det lugter jo af DBU har røde ører over dommerpræstationen i derbyet og Redder ift. FCM’s kampe, når de ikke udsteder karantæne/sanktioner til Cooper, Binks og Tullberg samt ændrer dommerpåsætningen.
Skaden er sket, FCK har fået hjælpen for at komme tilbage i mesterskabskampen. Nu må fodbolddanmark krydse fingre for AGF og SønderJyske sikrer FCK er de 9-10 point efter top 3 i vinterpausen som de har fortjent.
Skaden er sket, FCK har fået hjælpen for at komme tilbage i mesterskabskampen. Nu må fodbolddanmark krydse fingre for AGF og SønderJyske sikrer FCK er de 9-10 point efter top 3 i vinterpausen som de har fortjent.
Redigeretlør 29. nov 21:14
Er du overhovedet klar over, hvor alvorligt det er, at selveste DBU har fuldstændig samme holdning, som jeg har. De har simpelthen taget ham ud af dommer-setuppet og sat ham på en anden kamp. Dvs. DBU godt mener, at han kan dømme en kamp fejlfrit, bare ikke mod FCM
Du laver mange antagelser frem mod din konklusion, og det er ikke kønt.
I sådanne tilfælde skal tvivlen naturligvis altid komme DBU, og ikke mindst Redder selv, til gode, da han jo pludselig er under beskyldning for fx at være anti-FCM og dermed ødelægge en grundlæggende del af sportens integritet.
Jeg er helt enig i, at det set lidt pudsigt ud, at han flyttes til en anden kamp, og det skyldes jo selvfølgelig den dialog, der har været om dommerne de seneste dage - men du, jeg eller andre ved ikke, om der kan være en god og naturlig årsag bag. Så du må som minimum være åben for, at du kan tage fejl, og så evt. have lidt respekt for, hvad det er for anklager du kaster rundt med.
If I had the wings of a sparrow...
If I had the arse of a crow...
I'd fly over Pride Park tomorrow...
and shit on the bastards below!