Snak

Mere indhold efter annoncen
DBU er ikke længere en organisation for befolkningen, men de er kun interesse for hvad der tjener dem selv bedst og derved synes jeg de har fejlet som organisation da de ikke længere tager beslutninger ud fra den grund de existere på.

Englang-Argentina kunne være en kæmpe oplevelse men pga smålighed og barnlighed skal man misse en fed kamp. Dette har bare gjort mig endnu mere rasende på DBU generalt og har misted endnu mere interesse for landsholdet, har simplehend ikke løst til at støtte DBU eller landsholdet så længe de de ikke tager beslutninger der tjener fodbold Danmark bedst vil jeg ikke ha noget at gøre med DBU. Synes DBU er blivet en gamle og røvsur organisation hvor alt hvad de foretager sig ender i negativitet og sureopstød i stedet for gode og positive oplevelser.

Manchester United Fc København
Det er egentlig ret trist at den danske befolkning hellere vil se Argentina og England end deres eget landshold, men det er vel DBU´s egen skyld..
Arsenal :) Rundbarbering af Everton 15/8/09! Victoria Concordia Crescit
Nå, men i det mindste slipper vi vel nu fri for idioter der mener at DBU gør alt for at fremme FCK økonomisk.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Haha. På tide nogen lader være med at brande den overvurderede by.
AGF ManU
Repræsentanter fra Argentina og England i snak med DBU:

Repræsentater: "Hej, vi vil gerne spille en show/venskabskamp i jeres land, og helst i Parken, er det muligt?

DBU: "Det går desværre ikke, det skal helst fremstå som om at vores eget hold ikke kan trække ligeså mange tilskurer som jeres kan. Vi ved godt det lyder lidt konservativt og egoistisk, men det image er noget vi prøver at komme væk fra, men vi ved godt det lyder lidt sådan, men det vil vi helst ikke, så det må i endelig ikke tro at vi er, for sådan skal vi selvfølgelig ikke fremstå, for vi er i en rivende udvikling.


JESUS til en konservatisme man fremstår med. Ufatteligt, og super ærgerligt for fodboldfans. Så hvis DBU bestemte så får vi aldrig en NFL kamp til DK, og gud forbyde at Tour de France skulle starte i DK, det vil jo bare være et show!

Christ!
When you're sitting on the top it's hard to see you from way up here!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hmmm. Så når Danmark næste gang møder et hold som Australien i en trænings/testkamp skal denne altså trods logistikmæssigt fornuftige dispositioner i at spille kampen i evt England altså rejse halvt rundt om kloden for at trille bold? Genialt.

Lad nu være. Og hvis der ikke er en anden kamp planlagt på datoen, hvad er så problemet i at "lægge hus" til en interessant fodboldoplevelse?
Har squaredanset 2 gange i byer du aldrig har hørt om. Slagelse BI. AB ( Savner de hvide sokker på trænerbænken. Og Per Frimann: Jeg er stadig sur på dig)!
De er ligeglade med, om Danmark skal spille hjemme eller ude, de siger han jo i citatet. Tvivler i øvrigt på, at der er ret mange lande der vil have en kæmpe landsholdsbegivenhed på deres nationalstadion samtidigt med, at deres eget landshold spiller kamp. National stolthed kan ikke altid forstås logisk, men der er nogle herinde, der bør have mere af det.
If I didn’t love football, I’d fucking hate it.
Man kunne jo bare afvikle to kampe på samme dag i Parken. Danmark mod <vilkårlig nation> og England mod Argentina bagefter, eller omvendt. 3 timers bold er sgu da til at overleve.
Odense Boldklub, Tottenham Hotspur og Hamburger SV Helt lokalt; Egen UI
Man kunne jo bare afvikle to kampe på samme dag i Parken. Danmark mod <vilkårlig nation> og England mod Argentina bagefter, eller omvendt. 3 timers bold er sgu da til at overleve.

Så ville billetprisen på 270 kr også med et give meget mere mening! :-)
Har squaredanset 2 gange i byer du aldrig har hørt om. Slagelse BI. AB ( Savner de hvide sokker på trænerbænken. Og Per Frimann: Jeg er stadig sur på dig)!
Takker mange gange for DBU´s valg tænk hvis man nu fik sin eneste chance for at se 2 så store hold spille på sammen tid her i Danmark men nej nej.

STRAM OP DBU !!!
...
Annonce