Erstatningen begejstrede med offensivt spil og vi fik en af de bedste slutrunde præstationer nogensinde og efterfølgende en sublim Nations league og VM kval. Siden VM slutrunden er det dog gået ned ad bakke.
Bedste slutrundepræstationer?
Vi tabte 2 kampe og vandt 1 i gruppespillet. Vi vandt over Wales og Tjekkiet i de efterfølgende 2 kampe. Nationer vi altid vil være favorit i mod.
6 kampe.
3 vundne og 3 nederlag.
Jeg medgiver at der var momentum EFTER Eriksen episoden - men var det Hjulmand taktiske evner, eller episoden i sig selv, som gav et momentum? Ser du Finland kampen igen inden Eriksen går i græsset, så var det Hjulmand classic. Fantastisk ineffektivt og langsomt og røvsygt at se på - onde tunger, vil jo nok sige, at farten kun kommer ind i Danmark når Eriksen ikke spiller.
Siden VM slutrunden er det dog gået ned ad bakke.
VM var jo en resultatmæssig og spillemæssig katastrofe i en fuldstændig tandløs gruppe - og endnu engang, røvsygt at se på. Så det var ikke efter VM. Det var under VM.
Tiden efter Qatar har blot været én lang pinsel at se på, hvor hans mantra om kun at spille med faste førsteholdsspillere blev sløjfet, så han kunne spille med de gode gamle og over-the-hill spillere i bedste EM88 stil. Gerne i en supersexy 5-3-2, hvor alting gik i stå, med mindre wingbacks havde en god kamp.
Peter Møller er skyld i at vi fik 2,5 år med langt bedre offensivt spil og fantastiske resultater.
Ja hurra. 9 slutrunde gruppekampe - 1 sejr. Shit han er god ham Peter Møller.