Snak

Mere indhold efter annoncen
Kan som mange andre virkelig ikke se, hvordan det skulle give færre betydningsløse kampe.

Helt irrelevant for om strukturen er god, kan jeg ikke lade være med at tænke, hvor usandsynligt stærk østkredsen bliver. Potentielt Fremad A, Frem, Helsingør, Næstved, AB, Roskild, HIK og Rishøj alt efter op- og nedrykning.
Hvad har Fremad Amagers formkurve at gøre med strukturændring i 2. division?
@ BKF:
Tjah. Måske. Men prøv at se hvad der skete i Fremad A. De havde også uinteressante modstandere i nedrykningsspil. Men de kampe vendte bøtten for Amagerkanerne fuldstændigt og de ligger nu og presser på til oprykning.

Dette har intet at gøre med et slutspil på 12 hold. Det handler om head-to-head playoff.
Fremad mødte først Herlev (i den regulære turnering) og derefter Kellerup i direkte playoff om nedrykning. De kampe gav en masse opmærksomhed og en masse tilskuere, og det var en stor fordel for Fremad forud for den næste sæson. De fik en masse motivation og momentum, som Tim Ilsø fik brugt klogt til at optimere resultaterne i en lang periode.
Jeg er stor tilhænger af playoff (hvilket trofaste læsere af mine strukturindlæg her på bold.dk vil vide).
Men et slutspil med indviklede pointregler (nogle kampe tæller, og andre gør ikke), en masse ligegyldige kampe på tværs af landet, og med 0 lokalopgør overhovedet i forårets afgørende(?) kampe er ikke optimalt.

I den netop overståede sæson ville et forårsslutspil have givet 2 kampe mellem FC Roskilde og Skive, som formentlig ville blive sendt direkte på KanalSport, og det ville nok have givet lidt omtale. Men sportsligt interessante ville de ikke være, da begge hold var rimelig sikre på oprykning på et tidligt tidspunkt. Nummer 2 (Skive) sluttede 16 point foran nummer 3 (Næstved) og 22 point foran nummer 4 (HIK). Så spændende havde det heller ikke været. Hele 8 af holdene i topslutspillet (hvis man havde haft det i år) sluttede 24 (= 8 sejre) eller flere point efter Skive på oprykningspladsen...
Boldklubben FREM - Ægte København! 138 års arbejderkamp.
PS: Jeg er godt klar over, at man ikke kan tage denne sæsons data og overføre dem på et imaginært slutspil, og at mange ting ville og kunne være gået anderledes, hvis vi havde haft en anden struktur allerede. Så de nævnte data er kun for at illustrere en tendens - de skal ikke tages som gudgiven prognose. :-)
Boldklubben FREM - Ægte København! 138 års arbejderkamp.
Der er stor forskel på play-off og slutspil.
Se f.eks. i England, hvor play-off giver spænding helt til sidste spilledag - i en landsdækkende 2.division på 16 hold kunne man lade nummer 1 rykke direkte op og lade 2-5 spille om den sidste oprykningsplads, hvis 1.division forsat var på 12 hold ellers kunne det udvides med til 1-2 op og 3-6 play-off om den sidste plads…hvis 1.division også kom op på 16 hold.
Ja…nu har Middelfart i hvert fald meldt ud at de har stemt NEJ til strukturændringen i 2.division - den fynske klub kan næppe være den eneste.

Middelfart slutter som nummer ni i 2. division vest – lige på kanten af nedrykning i forhold til næste sæson, der er en overgangssæson til den nye struktur i 2. divisionerne.

- Vi har hele vejen stemt i mod den nye struktur, og jeg synes, det er ærgerligt, at den blev til noget. Det er ikke fordi, vi er bange for noget nyt, jeg mener bare ikke, den er god for talentudviklingen.

- Nu har mange små klubber muligheden for at tilbyde de unge mennesker divisionsfodbold engang i mellem, og den er der af gode grunde ikke længere. DS er et fint niveau, men man træner ikke så meget, og de unge mennesker begynder måske at overveje om de skal andre ting.

- Jeg tror, det kommer til at koste talenter i længden, siger Møller.

Som trænerduoen Torben Mølby og Erik Jensen stopper Ejner Møller denne sommer som sportschef. Lars Meinert afløser ham, mens Ulrik Pedersen er ny cheftræner.
Ja…nu har Middelfart i hvert fald meldt ud at de har stemt NEJ til strukturændringen i 2.division - den fynske klub kan næppe være den eneste.


Derudover har Birkerød, BSV, FC Djursland, Skanderborg, Odder og Marienlyst også tilkendegivet at de var imod foreslaget efter hvad jeg har kunne læse mig til i diverse lokale nyhedsmedier.
FC Helsingør er til gengæld for og jeg forestiller mig at en del af topklubberne har haft lidt samme naive tilgang til strukturen og i stedet for at se på helheden, set på at det vil blive lettere for dem at rykke op, hvis de bliver tophold. http://www.sn.dk/sport/f…ikel/409369 Derudover har jeg hørt at B93 også har været for den nye struktur.

Og for lige at vende tilbage til hvor fucked op strukturen egentlig er, så lad os lige gå tilbage til slutspiller i foråret hvor vi får et oprykningsslutspil og et nedrykningsslutspil.
I oprykningsslutspillet er der 12 hold om 2 oprykningspladser, mens der kommer til at være en række hold i bunden af rækken der ikke har noget som helst at spille for.
I nedrykningspillet handler det for de 12 hold om at undgå at havne på de sidste 4 pladser, da de giver nedrykning. Altså hold nu fast. Der rykker 4 hold ned ud af 12 hold, samtidig med at de i superligaen synes at nedrykningsprocent er for høj fordi den er blandt de højeste i Europa, med 2 ud af 12 hold. Alligevel så vælger man at indfører et nedrykningsspil, hvor 33% rykker rykker ud.
Og så har vi den geografiske vinkel, hvor de siger at efterårets 3 puljer bliver lavet geografisk. Ja, tak, men hvad skal klubberne bruge det til når forårets puljer bliver lavet på tværs af de 3 puljer og man ikke kommer til at møde dem fra sin egen pulje. Så kunne man seriøst ligeså godt have lavet 2.division landsdækkende, resultatet bliver det samme.
Og en sidste ting, så skriver DBU i deres pressemeddelelse at der bevist ikke bliver ændret ved strukturen i Danmarksserien før DS-klubberne er blevet hørt - og hvis man så læser deres forslag så kommer der når den nye struktur er ført igennem kun til at være 4 oprykkere fra de 3 DS-puljer mod 6 oprykkere i dag. Så har de jo pillet ved strukturen og det problem der har været med for lidt spænding i toppen af 2.division har de flyttet ned i DS, hvor der bliver en direkte oprykker og en bedste to´er. Altså selvom der kun er 14 hold i DS-puljerne så har de stadig gjort det sværere at rykke op og har skabt samme udfordringer som 2.division blev klandret for i DS. Så ikke nok med de har forringet 2.division i en forhåbentlig kun et par sæsoner, så har de også forringet Danmarksserien.

Jeg ved ikke hvad der er mest ødelæggende for dansk fodbold konflikten mellem spillerforeningen og divisionsforeningen eller den netop vedtagede struktur.
Annonce