Snak

Mere indhold efter annoncen
Heldigvis er der nogen som sortD. Der lige kan komme med lidt fakta, meget fornuftigt kommentar, tak for det.

MEN jeg har stadigvæk mistet noget!!
Jeg er ikke i tvivl om at curling børnene nok skal spille godt på hjemmebane i kval kampe osv. men det er slutrunder der gælder for mit vedkommende. desværre er der bare sket et kæmpe knæk for mig, så der er nogle ledige pladser af en 400/500kr stykket på stadion, det næste års tid eller 2.
Så håber jeg du huskede at nyde den bedste danske slutrunde i knap 30 år sidste sommer, nu hvor en fiasko får dig til at smide håndklædet :-)

Apropos curling børn.
Silkeborg IF
Skuffet ja, men ellers vil der stadig være fans af landsholdet og fodbold generelt.
Av hvor er der mange usympatiske kommentarer. Det åbenbart kun sjovt og stødte landsholdet når det går godt ‘ligegyldige medløber fans’. Find jer noget andet og gi’ jer til.
Bare det, at han har behov for at sige det, når omverdenen kræver 2x Møllers, Jensens og Hjulmands hoveder på et fad - det vidner lidt om desperationen hos DBU. De har f*cket up big time - og det er på alle parametre: fodbold, mediehåndtering og værdier. Jeg kan ikke se andre muligheder end, at der bør renses ud - alle mand. Farvel og tak. Og lad os så få nogle nye ind, som er kompetente nok.
A.C. Milan 1899
Mere indhold efter annoncen
Annonce
der bør renses ud - alle mand. Farvel og tak. Og lad os så få nogle nye ind, som er kompetente nok.

Jeg tænker faktisk det bliver kompliceret at finde folk der er kompetente nok, hvis man fjerner alle spillere, trænere, og fagfolk i DBU. Det er jo ikke tilfældigt at det lige præcis er dem der sidder der.
Silkeborg IF
og spiller den dårligste danske slutrunde i historien. Samlet set er kun Qatar dårligere i dette VM, men de er tætte på DK.

Det er ikke den dårligste slutrunde i historien. Slå EM2000 op.
Wales og Canada er begge dårligere end DK i denne slutrunde, resultatmæssigt i hvert fald.
Uruguay, Serbien og Cameroon kan alle stadig nå at ende dårligere - resultatmæssigt - end Danmark.

Både Belgien og Tyskland er også ude af VM, hvilket forventningsmæssigt er en større skuffelse end Danmarks exit.
Farvel og tak, bold.dk
Tror godt han kan regne med det betyder fan-flugt. Mange fans af landsholdet er i høj grad fans, som er tiltrukket og kommet til med sportslig succes. _Det kommer ikke i Parken for at se en knebent nederlag til Estland i en ligegyldig opvarmningsturnering.
Tror godt han kan regne med det betyder fan-flugt. Mange fans af landsholdet er i høj grad fans, som er tiltrukket og kommet til med sportslig succes. _Det kommer ikke i Parken for at se en knebent nederlag til Estland i en ligegyldig opvarmningsturnering.

Nu virker det også temmelig fladpandet at forvente et knebent nederlag til Estland i umiddelbar fremtid. Både fordi vi slet ikke skal møde Estland, og fordi vi jo ikke tidligere har haft problemer med at slå dårlige/middelmådige hold under Hjulmand.

Men det er klart, at det er ikke just sexmagneter der skal besøge Parken i 2023:
- Finland
- Nordirland
- San Marino
- Kazakhstan
- Slovenien

Så ja, der er da nok nogle kampe hvor der ikke er udsolgt.

Jeg forstår ikke helt hvorfor man pludselig forventer at Danmark bliver et Unga-Bunga hold fordi vi spiller 0-0 mod Tunesien med verdens største afbrænder. Taber 1-2 til Frankrig i ´86 minut og taber 0-1 til Australien i en kamp hvor vi har 9 mand stående i feltet fordi vi er pisket til en sejr. Ja gu er det for ringe - men tror folk helt seriøst på, at vi ender midt i kvalpuljen nu?
Silkeborg IF
Det hører altså med til historien at Danmark betragtede en EM-semifinale som realistisk allerede under Hareide.
https://bold.dk/fodbold/nyheder/hareide-sigter-efter-en-em-semifinale/

Lad os lige opsummere hvem vi mødte undervejs: Finland, Belgien, Rusland, Wales, Tjekkiet og England.

Ligesom de fleste danskere er enige i, at det var en fantastisk slutrunde. Så er der også bred enighed om, at Wales og Tjekkiet er to mandskaber, man med vores hold skulle kunne besejre. Det var straks værre, hvis Matthijs de Ligt ikke havde fået rødt kort og Holland i stedet var blevet modstanderen.

Kasper Hjulmand hånterede hele Eriksen-sagen forbilledligt, og til netop den del, tror jeg ikke at vi kunne have haft en bedre landstræner.
Men kigger vi alene på det sportslige, så skal man være meget stor Kasper Hjulmand-fanboy, hvis ikke man tror at holdet kunne nå en EM-semfinale under en anden landstræner. Særligt med tanke på det fundament Hareide havde opbygget.

For vi må bare sige, at Kasper Hjulmand overtog et særdeles succesfuldt mandskab, og ren trænerfagligt var VM i Qatar hans første mulighed for at vise danskerne og omverden et rendyrket Kasper Hjulmand-landshold til en slutrunde. Det vil sige, et landshold med den spillestil og de spilletyper som repræsenterer dét han vil med bolden og fodboldspillet. Han har haft et års forberedelse og spillerne spiller på top internationale adresser. Flere har været plaget af skader og manglende spilletid, men landstræneren har kun valgt at se bort fra én enkelt spiller (Jannik Vestergaard).
Landstræneren har i øvrigt selv omtalt den korte opstart til slutrunden, som værende til Danmarks fordel.

Så han har haft suveræne betingelser for at levere. Og til det må vi bare sige, at ingen dansk landstræner igennem tiden har gjort det dårligere med et landshold til en slutrunde. De tre kampe i Qatar har været et dansk hold uden lederskab på banen og udenfor banen. Hvad værre er, at det også har været et mandskab uden ærgerrighed og respekt - respekt for hinanden og respekt for omverdenen i kraft af sine dårlige præstationer.
Ingen har ville ofre sig og ingen har ville kæmpe for hinanden. Vi har på 330 minutter haft 3-5 skud på mål og ikke et eneste af de skud har krævet at modstanderens målmand måtte strække sig ud i fuld figur. Vi har været tuneringens spillemæssige dårligste mandskab og største skuffelse. Altså, i en tunering hvor vi mødte Tunesien og Australien (hvilket i øvrigt er den store forskel på EM 2000).
Selvom DBU og danskerne var af den opfattelse, at vi med største selvfølgelighed ville gå videre fra gruppen - måske endda som 1’er. Ingen fra DBU har på noget tidspunkt udtalt andet end, at vi skal videre fra gruppen. I stedet sluttede vi sidst.
Igen, det her var Kasper Hjulmands slutrunde. Hans første uden at skulle tilpasse sig sin forgænger. Og det blev Danmarkshistoriens dårligste slutrunde - fra en ellers historisk nem pulje.
Annonce