Snak

Mere indhold efter annoncen
Håber vi får samme uddybning i sagen omkring straffesparket i SJF - FCM.
Fiskeren

Har jeg sagt noget om validiteten af det straffe? Det er vel ikke underligt at mene at når man får et straffe imod sig, så skal et identisk også dømmes?
Er det dit 20. opslag omkring denne forseelse nu? Forsvar kendelsen en del flere gange (omkring 30) og så kan du være sikker på at kampen ikke skal genspilles grundet en graverende dommerfejl. Du er der næsten!

Du kunne også bare ha’ skrevet dit indlæg, i stedet for først at spille negl?
Men jeg går så ud fra at du tager alle der har kommenteret i flere tråde til indtægt for deres gøren og laden så, eller er det blot mig du er lun på?
SITLIF 🤍💙 En gång är ingen gång 💚🤍
så konklusionen er at forsvarsspillere kun må forsvare med armene helt stramt ind til kroppen.

faktisk siger DBU her at det ikke engang er nok med armen ind til kroppen, hvis bolden rammer hånden i et skud mod mål, så har spilleren gjort sig unaturligt bred og der skal dømmes straffe, det er jo helt sort.
Den rammer ham på kroppen først og derefter armen. Så skuddet blev jo netop ikke blokeret af armen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Skær armene af på forsvarsspillerne, det må være den mest naturlige løsningen. Tydeligt at man aldrig har dyrket sport, hvis man mener det er en unaturlig position for armen. Nå glæder mig til de kommende runder i superligaen, så skal der dømmes 2/3 pr kamp, de får travlt de kære dommere
Meget muligt der var “åbentlyst” straffe, men så skal reglerne bare skrives om. Der bliver givet alt for mange latterlige straffespark i moderne fodbold, som kun giver mening hos tosserne der har skrevet regelsættet. Gå nu tilbage til at lade VAR blande sig i clear and obvious, potentielle røde kort for skjulte svinestreger, og lad dommeren dømme efter hånd til bold eller bold til hånd.
Forstår slet ikke debatten her. Bolden var på vej mod mål og Alves hånd er fandme ikke i en naturlig position. Ergo er der straffe, uheldigt men sådan er reglerne.


Enig, men tror mest det handler om at reglerne var til FCKs fordel denne gang, hvilket man ikke er så meget for.

Den rammer ham på kroppen først og derefter armen. Så skuddet blev jo netop ikke blokeret af armen.


Det gjorde den jo så ikke i den virkelige verden der ikke er præget af dine følelser, hvilket kan ses på VAR-billederne og bekræftes af dommeren da han forklarer det til Alves i det videolink der er delt her i tråden.
@Gunung Api

Det er ikke svært, at trykke på dit navn og tjekke din historik, som i al tydelighed viser at du har været meget aktiv herpå det seneste døgns tid. Af de kommentarer jeg har set fra dig, har du været ude og forsvare dommeren i samtlige af dem. Meget aktivt endda. Næsten som du er Karlsen selv. Om ikke andet er vi alle enige om at bolden rammer hånden, men debatten går nu på naturligheden af armens position. Alves kan simpelthen ikke gøre noget. Du kan prøve at rejse dig op, og rotere kroppen. At holde armene ind til siden er stort set umuligt, med mindre din skulder er gået af led. Derfor burde der indføres regelændringer, som gør at kampens største chance ikke udløses så nemt og tilfældigt.
brøndby
At enkelte i deres følelsers vold stadig forsøger at hævde, at det var en fejlkendelse, er forståeligt nok og nogle af deres forsøg på "argumenter" lejlighedsvis ret morsomme.

Det spændende er dog, hvordan disciplinærudvalget forholder sig til Coopers og især Binks´ brud på DBU´s adfærdskodeks.
Annonce