Snak

Mere indhold efter annoncen

DBU godtog AC-afbud: Helt usammenligneligt

fre 19. sep 14:18

På ungdomslandshold giver ugyldige afbud karantæne, men Peter Møller mener på ingen måde, at det kan sammenlignes med Andreas Christensens afbud i juni.



Læs hele nyheden her
DBU er latterlige.

De er gået amok i bøder og gør intet konstruktivt for at hjælpe klubberne, på trods af det er deres turnering. Men klubberne får åbenbart tillagt ansvaret på offentlig vej.

For at sætte tingene på spidsen Pentz blev BADET i øl i Parken i 90 minutter. Ingen konsekvens.

Få runder senere, der fik FCM en bøde på X0.000 kroner for TRE krus øl smidt over kanten.
Inkonsekvent og dobbeltmoralsk. Der er absolut ingen forskel ift. de karantæner, der blev udstukket ifm. u-21 spilleres afbud.
synes nu det her giver god mening:

For at få ham klar til den kommende sæson – herunder de vigtige VM-kvalifikationskampe – var den medicinske vurdering fra begge parter, at det klogeste var, at han ikke spillede kampene og i stedet mødte tidligere op i Barcelona efter ferien for at genopbygge til den kommende sæson. Hvilket har vist sig at være den rigtige beslutning.
Det er sateme dumt. Der skal da være samme regler på alle landshold i sådanne sager.
Det er jo derfor det er så dumt man har disse regler! For nu finder man så sådan en sag her der er utrolig sammenlignelig; at spillere mærker efter hvad der er bedst for den enkelte. En ommer 🙂
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så DBU kan afgøre hvornår en spiller har brug for en pause enten enten fysisk eller mentalt.

Syntes kommunikationen og DBUs imaginære berettigelse til at afgøre hvornår en spiller har lovligt fravær er helt på månen.

Man kan godt blive en stor spiller uden landshold og de fleste spillere vill nok hellere have pause end at spille ekstra kampe, hvis det betød de kunne gå på pension efter endt karriere uden at være semi invalid.
Drop landsholdet, det er alligevel så ligegyldigt Imo.

Lyt til jer selv og hvad kroppen fortæller jer, og blæs DBU et stykke!
Glad nu?
Jeg synes også, de her sager virker ret sammenlignelige, men det er svært at vide uden at kende alle detaljerne. Og ja, det er lidt uklart, hvornår et afbud helt præcist er gyldigt.

Jeg køber dog påstanden om, at der er en mere afslappet holdning til afbud på u-landshold fra spillere og klubber, og hvad skal man så egentlig gøre, hvis man er DBU? Er heller ikke fan af straf, men så må man vel forvente af klubberne, at de er lige så klar til dialog og samarbejde, som de påstår, de er. Igen, det er svært at have en mening om, når man ikke har alle detaljerne.

de fleste spillere vill nok hellere have pause end at spille ekstra kampe, hvis det betød de kunne gå på pension efter endt karriere uden at være semi invalid.


Det her virker helt urimeligt hårdt sat op. Det er da klart, at ingen vil være det mindste invalid, men at det skulle være den gængse forklaring på afbuddene, har jeg svært ved at tro på.
Peter Møller maler sig selv op i et hjørne med det her.

Han vil gerne have, at U-landsholdet skal fremstå som værende noget vigtigt. Men da AC bliver hevet ind i det, så devaluerer han U-landsholdet på det kraftigste. Han siger jo nærmest direkte, at spillerne på A-landsholdet har særstatus og er vigtigere end spillerne på U-landsholdet.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Om pentz så var blevet badet i pisset fra en prøveløsladt grønlænder gør det da ikke relevant for en artikel om spillere der melder afbud! Kom videre i dit liv det er 2 derbyer siden..
Der er masser af ting jeg gerne vil være med til at kritisere DBU for, at passe på en spiller der nærmest har været kronisk skadet de sidste mange år er ikke en af dem og er på ingen måde sammenlignelig med en der "klub-pjækker".
Annonce