Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er da - igen - en tynd udmeldelse fra DBU. DBU skriver; at de deler UEFA’s undren. UEFA undrer sig ikke, men kommer med en hård kritik af FIFA. Samme hårde kritik burde DBU (og alle andre landes fodbolds unioner) komme med!
Godt DBU, men tykke Jesper Møller glimrer igen ved sit fravær.
Man kan sige, hvis dommeren dømmer åbenlyst pro-USA kan vi for alvor kalde det her VM for rigged.


Er vi ikke langt forbi det punkt hvor vi behøver yderligere handlinger for at fastslå det?
Når et lands præsident kan få omstødt røde kort ved at ringe til FIFAs præsisent, så er turneringen rigged.
I forhold til Ronaldo sagen, er der en ikke helt ubetydelig forskel. Karantænen i kvalifikationen kan ankes af Portugal og dermed er der teoretisk mulighed for afvigelser/fortolkninger. (ikke at jeg personligt er enig i afgørelsen)

Karantænen under mesterskab er ikke til fortolkning idet den skal give minimum en dages karantæne som ikke kan ankes. I reglerne står det klart og tydeligt, at man ikke kan protestere over dommerens beslutninger på banen. En regel som også blev præciceret i forbindelse med kvindernes mesterskab, samt blev sendt ud til alle deltagere i forbindelse med dette VM. Så med den aktuelle sag har FIFA brudt deres eget kodeks, ligesom de også har brudt deres kodeks vedr. indblanding politisk.

Til dem som sammenligner med andre potentielle sager fra VM så følg gennemgangen fra Referee Channel:

https://www.facebook.com/share/r/1HLWh2efBN/

Alle der forsøger det ekstra ordinære fejler periodevis.
Annonce