Snak

Mere indhold efter annoncen
@Ofoq
De vinder jo ligaen selv?
Corner sagde det samme inden vi spillede mod Trabzonspor. Delaney kan selvfølgelig ikke stå og melde sig klar til at skifte til modstanderen til dagens kamp, det bør være indlysende

Forskellen er at Cornelius tog til FCK af familiære årsager, hvor jeg umiddelbart har indtrykket at det ville være mere sportsligt for Delaneys vedkommende.
Hvis sampaoli faktisk ser ham spille en vigtig rolle i Sevilla kunne det måske godt friste ham til at tage et par år mere i Spanien.
Men jeg kender ikke Delaney, så det kan sagtens være at jeg er helt galt på den.
grumblesnake

Pointen med mit indlæg var at man ikke skulle ligge for meget i en udtalelse fra en spiller der kommer samme dag, som de skal møde FCK. Det var Corner også et eksempel på og det kan egentlig ikke diskuteres. Hvis du tror anerledes, så vil jeg gerne hører den spiller der har gjort det modsatte.

Iøvrigt, er der da intet der peger på at Delaney IKKE vil hjem. Det du skriver er bare dit gæt, og ingen af os ved om der er mere i det end det. Ellers vil jeg ihvertfald gerne hører det..
F.C. København
@Lasse599

folk har SÅ travlt med alder


Det skal ses i sammenhæng med historikken i FCK, den nuværende trup og den forventede skadesfrekvens.

I FCKs nuværende trup er der en del af "stjernerne" der er oppe i alderen og løbende har skadesfravær, hvilket også har været tilfældet historisk.

Når strategien går på at have en trup som udelukkende er sammensat af top talenter og etablerede stjerner (jf seneste strategi), vil de etablerede stjerner udgøre en uforholdsmæssig stor del af lønbudgettet, hvorfor at det bliver et reelt problem hvis for mange af stjernerne har en skadesfrekvens der er for hyppig eller at deres niveau falder imens der stadigvæk er en længere kontraktperiode tilbage (Bjelland er jo skrækeksemplet, men FCK har haft mange lignende sager).

Ældre spillere har typisk en højere skadesfrekvens, længere restitutionsbehov og risikerer også i højere grad at større skader kan være karriere/niveau ødelæggende.

At "stjernerne" som FCK kan tiltrække typisk vil være oppe i årene og derfor også har nogle af de betænkeligheder er forventeligt og ok hvis niveauet er tilsvarende højt, men der er ingen grund til at tage unødvendigt store risici ved at hente dem hjem for sent og på for lange kontrakter.
Annonce