Snak

Mere indhold efter annoncen
Kære Stenhårde Siliko, tak for dit svar.

Jeg vil godt besvare nogle af dine bemærkninger.

USAs udlignende sportslige system
Det amerikanske system med salary cap og draft har en iboende udlignende effekt uagtet hvad der har måtte være af umiddelbare årsagsforklaringer.
Det nu næppe af de ædle årsager du tolker at man eksempelvis i NFL kører med Salary cap.

Det er min egen overbevisning, at det netop er for at sikre sig at alle holdene har mulighed for at være konkurrencedygtige og ikke har behov for at tage den samme risiko som man ser i sportsgrene uden lignende regler, hvilket forsøger at sikre imod at der er så mange klubber der går konkurs.
Jeg er ikke selv tilhænger af den amerikanske model, men FFP er også en form for Salary cap, eller club spending cap om man vil det. Så der er begyndt at komme mere regulering ind i europæisk fodbold og Barcelona har også måtte mærke La Ligas øget krav i denne forbindelse.

Den europæiske model har det dog i højere grad med at bevarer status quo, hvilket gør at der stadig vil være klubber der vil have en stor interesse i at bryde med reglerne fordi de ellers efterlades med et minimalt rum for at springe i niveau over tid.

Handicap til Neestrup
Det er vel dette der er argumentet fra de fleste. Neestrup må tage til takke med, at han ikke altid kan få tingene som synes attraktive for Neestrup og FCK, ligesom alle de andre klubber må.
Hvis han gerne vil ændre noget må han forhandle med de andre klubber om det, i stedet for klagesange i pressen. Det ændrer næppe noget og gør ikke noget godt for dansk fodbold.

Altså om det er fair overfor de andre klubber hvis man ikke lader FCK spille med handicap.
Der vil jeg mene er fair man ikke gør.

Jeg er enig. Det er naturligvis ikke fair at FCK skal have et handicap som de ikke har forhandlet sig til.
Der er forhåbentlig og formentlig ikke nogen danske hold der bruger penge på nogen former for bestikkelse. Men faktum er jo at bestikkelse desværre stadig er en stor del af fodbold også i nogle af de store fodboldnationer.

Nu bruger vi jo ret mange penge hvert år til at bestikke dommere (blevet ekstra dyrt nu hvor VAR folkene også skal have penge). Men du vil så også have vi skal finde penge til at købe kampudvalget......hvordan skal der så blive råd til udbytte til jyderne?


Ja, men heldigvis er dommerne så dårligt lønnet i forvejen, at det faktisk ikke er så dyrt endda og hellere betale dommerne hvor der er sikker gevinst end at have dyre spillere siddende på bænken eller i massage stuen med skader. ;-)

Europæisk pengepulje
En mere solidarisk tilgang til den økonomiske fordeling er jo ikke ukendt for dansk fodbold. Således er store dele af tv-pengen bundet på en solidarisk udbetaling hvor alle får lige meget.

Det er min overbevisning at det bør kunne have to formål.
Enhedslisten vil elske der der.

Det ene formål er, at man betaler sig til at få placeret kampene bedre fremadrettet. Altså at alle holdene i ligaen for del i nogle af pengene tilgengæld for at klubberne der deltager i Europe i højere grad kan flytte kampene så de passer ind i kampprogrammet, hvilket nok mere er en neo liberalistisk tilgang end marxistisk eller ultra socialistisk tilgang.
Den anden er, at man ved at fordele nogle af de europæiske midler i blandt rækkens tophold, vil udjævne forskellen i toppen og gøre ligaen mere konkurrencedygtig blandt de bedste og samtidig vil skabe en mere bred top, hvor det er vigtigt at de 4-5 bedste hold alle klare sig godt i Europa grundet de europæiske turneringers grundstruktur.
Dette ligger nok også et stykke fra en klassisk socialistisk tankegang, som sjældent handler om at styrke den fælles top, men derimod at udjævne bund og top, så afvigelserne bliver mindst mulige og gennemsnittet bliver herskende, set i et neo liberalistisk syn. ;-)

En mulig model for fordeling af penge
Hvor om alt er, handler det om for den samlet danske forenings af klubber at styrke det samlet setup. Det tror jeg opnåes bedst ved at flest mulige hold der deltager i europæiske kvalifikation til turneringer først og fremmest opnår deltagelse, da det ofte er her de økonomiske midler tilgår. Set fra en samlet dansk liga, er det langt mere interessant med 4 hold der hver opnår en fortjeneste på 100 mio. kr. end 1 hold der opnår en større på 400 mio. kr.. derudover er risikoen for at alle fejler på samme tid mindre og muligheden for at et hold stadig opnår de 400 mio. kr. stadig til stede.

Det samler produkt bliver dermed bedre,
De er virkelig nogle amatører i divisionsforeningen - tænk at lede en forening uden at have en holdning til tingene, der er nok ikke mange andre lederjob i Danmark eller verden den mand kunne varetage
Annonce