Snak

Mere indhold efter annoncen

Det engelske fodboldikon Trevor Francis er død

man 24. jul 2023

Trevor Francis, der særligt var kendt som den første spiller i engelsk fodbold til at blive solgt for en million pund, er død i en alder af 69 år.



Læs hele nyheden her
Han var alle pengene værd. Han scorede sit sejrsmålet for Forest i Champions League-finalen mod Malmø i 1979. 1-0 vandt de. Og ja, så vandt de jo også året efter. Rest in peace!
En legende er gået bort. Hvil i fred. Glemmer dig aldrig, især fra tiden sports-lørdag hvor du spillede for Nottingham Forest. Go Forest.
Kæmpe legende og vellidt hele vejen igennem.
RIP.⚽
kimjen
En kæmpe legende på banen .
Jeg mindes også hans manager ophold i CPFC.
Hvor specielt en Fa. Cup sejr på Anfield aldrig bliver glemt i Syd London.
Vild i fred
♥️
Mere indhold efter annoncen
Annonce
RIP
The Friendly Ghost
Et af de første idioler i min barndom 😪 R.I.P.
Stor spiller og han var også en af de relativt få britter der fik succes i Serie A dengang ligaen var på vej til at blive den dominerende i Europa. Han nåede sammenlagt fem sæsoner i Sampdoria (med hvem han var med til at vinde Coppa Italia) og Atalanta i perioden 1982-1987, hvilket desværre ikke er nævnt i artiklen da forfatteren kun har medtaget Trevor Francis´ britiske klubber. R.I.P.
Fantastisk spiller … ham husker jeg kun for alt det gode. RIP Trevor
Sampdoria ikke nævnt. Fantastisk spiller. Også værd at notere han blev matchvinder i 79 for Notts Forest i Mesterholdenes finale mod MFF
HB Køge. Ikke så meget fikumdik.
Annonce